تماس با مرکز توانبخشی ایرانیان ، مشاوره فیزیوتراپی

طب سوزنی چیست

طب سوزنی چیست

طب سوزنی چیست ؟ در این مقاله سعی می کنیم به شما بگوییم طب سوزنی چیست و شما را با این روش درمانی که بخشی از طب چینی می باشد بیشتر آشنا کنیم.

با شنیدن کلمه طب سوزنی از خود می پرسید که طب سوزنی چیست و اولین چیزی که به ذهن متبادر می شود سوزن است و کمی درد و مردم چشم بادامی شرق کره زمین.

در سال های اخیر بسیار زیاد طب سوزنی و فوایدش و نمونه های کاربردی آن را در جمع های دوستانه خودمان شنیده ایم و شاید به همین خاطر اولین و نزدیک ترین کاربرد طب سوزنی را در مطلب های پزشکان پیکر تراشی و شاید برخی از آرایشگاه ها،  پیرامون چاقی و لاغری می دانیم. اما این سوزن های کوچک و ظریف کاربردهای متفاوتی دارند.  

در این مقاله خواهیم دانست که طب سوزنی چیست و اساساً آیا طب سوزنی مفید است یا نه و اگر بله راه حل هایی پیدا کنیم تابرای استفاده از این ترفند پزشکی خدمات طب سوزنی در منزل را برای برخی از انواع بیماری های خاص دریافت کنیم.  با ما همراه باشید.

ارائه خدمات طب سوزنی در منزل شما توسط متخصصین مرکز توانبخشی ایرانیان

۰۹۱۲۰۱۷۸۵۶۸ – ۰۲۱۲۸۴۲۲۹۶۹

به زبان خیلی ساده در این روش درمانی که بر اساس تحقیقات بسیار زیاد اثرات آن و تاثیر شگرفش در درمان برخی از بیماری ها ثابت شده است، کارکرد ساده ای دارد ، نوع کارکرد طب سوزنی حساس کردن برخی از نقاط بدن به واسطه سوزن هایی است که در این نقاط زده می شوند و باعث تحریک های عصبی می گردند.

طب سوزنی که به طب چینی هم در دنیا شناخته می شود، با قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال ، بر این اساس استوار شده است و ادعا دارد که کانال هایی در بدن وجود دارند که سردی، گرمی، آرامش و تمامی حس ها  در بدن از طریق این کانال ها در جریان هستند.

طب سوزنی چیست
طب سوزنی چیست

اگر به هر دلیل در جریان انرژی های مختلف جاری در این کانال ها اختلالی رخ دهد، باعث بروز عارضه و بیماری در انسان می شود و فرو کردن سوزن هایی ظریف که امروزه قطری بین ۰٫۲ تا ۰٫۶ میلی متر ( به نازکی یک  تار موی انسان ) دارند و ارتفاعشان از یک تا ده سانتی متر متغیر است، در نقاطی از بدن که محل گذار این کانال هاست، باعث تحریک محل اختلال در کانال شده و عارضه بوجود آمده را رفع می کنند.

میزان فرو رفتگی سوزن ها در بدن از یک میلی متر تا یک سانتی متر  و مدت زمانی که بر روی پوست باقی می مانند از ۱۰ تا ۳۰ دقیقه بر اساس نوع بیماری و شدت آن تعیین می شود.

در قرن حاضر محققان علوم  پزشکی با بررسی های دقیق به این نتیجه رسیده اند که طب سوزنی چیست و چه تاثیر شگرفی در تغییرات شیمیایی و عصبی مغر دارد و می تواند با ایجاد این تغییرات منجر به کاهش میزان درد و حتی درمان دردها و عارضه ها و بیمارهای مختلفی شود که پزشکان آکادمیک از درمان آنها عاجز شده اند.

احتمالا تا به اینجا به جواب سوال طب سوزنی چیست رسیده باشید اما از شما در خواست می کنیم تا این مقاله را تا انتها بخوانید تا بیشتر با این طب سوزنی آشنا شوید.

طب سوزنی بدلیل فواید بسیار در میان تمامی قشرهای مردم در شهر و روستا جا باز کرده است و مردم می دانند طب سوزنی چیست و چه کاربردهایی دارد. بدلیل اینکه این نوع درمان بیمار را دچار خطری هم نمی کند امتحان کردنش برای تمامی کسانی که دچار دردهای مزمن و حاد هستند توصیه شده است. البته باید به یاد داشت که تنها نکته مهم در تن دادن به این نوع درمان مراجعه به محل های معتبری است که استانداردهای بهداشتی را رعایت می کنند و از سوزن های یکبار مصرف و بهداشتی استفاده می کنند و خطر مبتلا شدن به عفونت ها در آنجا وجود ندارد.

بیماری های قابل درمان با طب سوزنی چیست ؟

 • دردهای مزمن و حاد گردن و کمر
 • چاقی (لاغری های موضعی)
 • سردردها و میگرن
 • آرتوروز و انواع دردهای زانو بخصوص در خانم های جوان
 • دردهای تاندون ها ( کشیدگی و التهاب)
 • درد های کف پا و پاشنه پا
 • دردهای شانه (تاندون های شانه و یا کشیدگی حاصل از برداشتن اجسام سنگین)
 • انواع دردهای عضلانی
 • دردهای ناشی از سیاتیک
 • اسپاسم ها و گرفتگی ها عضلانی
 • درمان بی خوابی
 • اختلالات روحی و روانی
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • فعال کردن مجدد ماهیچه ها
 • تنگی نفش و آسم
 • بیمارهای دستگاه گوارش
 • شب اداری های حل نشده
 • کاهش درد بعد از انجام برخی جراحی ها و یا شیمی درمانی
 • طب سوزنی چیست

 

طب سوزنی در منزل

 

این فهرست هر روز بیش از روز قبل در حال تکمیل است و پیش از پیش کارکرد طب سوزنی برای پزشکان روشن می شود. در حال حاضر پزشکان بسیاری در مراکز درمانی بسیار معتبر این روش را به عنوان روش درمانی مجزا و مکمل روش های درمانی شیمیایی و دارویی به بیماران خود توصیه می کنند.

 نکته بسیار حائز اهمیت مراجعه به مراکز مورد تائید وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی  برای انجام طب سوزنی است تا از بروز بیمارهایی مانند ایدز و هپاتیت جلوگیری شود بعلاوه اینکه مواردی مشاهده شده است که استفاده نادرست از طب سوزنی و تشخیص نادرست محل فرو کردن سوزن ها نه تنها کمکی به بیمار نکرده است بلکه باعث شده که با تحریک محل هایی نامناسب، اختلالات جدیدی برای فرد ایجاد شود، بیهوش شود  و یا  در بهترین حالت کبودی و خونریزی های جزئی را تجربه کند.

بهترین روش انجام طب سوزنی

ممکن است برای شما سوال پیش بیاد که بهترین روش درمان با طب سوزنی چیست ؟. لازم است خدمت شما عرض کنیم که بهترین نوع طب سوزنی ، انجام طب سوزنی در منزل توسط متخصصین طب سوزنی می باشد.

چرا از طب سوزنی در منزل استفاده کنیم ؟

حالا می خواهیم به نکته ای در ابتدای مقاله به آن اشاره ای کوتاه داشتیم بپردازیم و آن اینست که  آیا لازم است که طب سوزنی را به خانه خود بیاوریم؟

در درمان برخی از بیماری ها نیاز به استراحت کامل وجود دارد. برخی از بیماری ها مانند دیسک کمر، بیرون زدگی مینیسک، ضایعات ستون فقرات و نخاع و … به گونه ای هستند که متخصص طب سوزنی برای آنها گاهی هفت روز استراحت مطلق تجویز می کند و گاهی علاوه بر این یک ماه هم استراحت در نظر می گیرد تا تاثیر طب سوزنی به حداکثر مقدار خودش برسد.

دلیل اصلی که در درمان این نوع از بیماری ها استراحت مطلق لازم است این است که کانال هایی از بدن فعال می شوند که به هیچ عنوان بیمار نمی بایست بدن خود را پس از انجام درمان در حالت عمودی قرار دهد زیرا تغییر حالت بدن منجر به تغییر جهت انرژی در این کانال ها شده و درمان را کمرنگ و حتی گاهی مختل می کند.

به همین دلیل نیاز داریم که از خدمات طب سوزنی در منزل استفاده کنید تا با سرعت بیشتر و کیفیت مطلوب تری به نتیجه مورد نظر خود برسید.

نظر طب سوزنی در مورد عناصر پنج گانه :

بعلاوه اینکه طب سوزنی چینی معتقد به استفاده از عناصر پنجگانه آب، آتش، خاک، فلز و چوب است و بر این اصل تاکید دارد که ارتباط این عناصر پنچگانه با لایه های وجودی هر فردی ارتباطی تنگاتنگ و گریز ناپذیر است. لایه های وجودی انسان را هم جسم، ذهن،  احساس(قلب) و روح تعریف کرده اند.  

جهان مادی از پنج عنصر مذکور تشکیل شده است که این عناصر در حال کنش و واکنش دائمی با یکدیگر هستند و انسان هم به عنوان بخشی از جهان هستی متشکل از همین عناصر کنشگر است و متخصصان طب سوزنی چینی برای درمان بیماران خود  عنصر غالب در هر انسانی را یافته در درمان فرد به کار می بردند.

 بنابراین اعتقاد قدیمی چینی متخصصان طب سوزنی متفق القولند که بودن بیمار در کنار خانواده و قرار داشتن در محیطی با آرامش محیط خانه، به روند بهبود بیمار کمک شایانی می کند و بیمارانی که از نظر روحی در شرایط مساعد تری قرار دارند دوره درمان کوتاه تری را می گذرانند و نتایج بهتری را دریافت می کنند.

بیماری های قابل درمان با طب سوزنی چیست
بیماری های قابل درمان با طب سوزنی چیست

چرا از طب سوزنی در منزل مرکز توانبخشی ایرانیان استفاده کنیم  ؟

متخصصین طب سوزنی مرکز توانبخشی ایرانیان قبل از هر چیزی آرامش را برای بیمار فراهم می کنند و سعی می کنند با ارائه خدمات عالی در بهبود بیماران تاثیر گذار باشند.

متخصصین ما در کمترین زمان ممکن ، کلیه وسایل و تجهیزات مورد نیاز طب سوزنی را با خود به منزل و محل کار شما می آورند تا طب سوزنی در منزل را برای شما انجام دهند.

ارائه خدمات طب سوزنی در منزل شما توسط متخصصین مرکز توانبخشی ایرانیان

۰۹۱۲۰۱۷۸۵۶۸ – ۰۲۱۲۸۴۲۲۹۶۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *