کاردرمانی سکته مغزی

کادرمانی سکته مغزی

کاردرمانی سکته مغزی در درمان مشکلات بعد از سکته کمک بسیار زیادی می کند، سکته مغزی که در اثر صدمات وارده به مغز به وجود می آید در واقع یکی از اختلالات عملکردی به شمار می رود که در نوع خود مبهم و پیچیده است.

سکته مغزی موجب مختل شدن نورون های واقع در قسمت محرکه فوقانی شده و در نتیجه منجر به فلج یا نقص حرکتی در یک سمت بدن که عمدتا تنه، اندامها و عضلات صورت و قسمتی از دهان را که در اثر اختلال نورولوژیک نیمه آسیب دیده مغز در بر می گیرد که با استفاده از کاردرمانی سکته مغزی می توان این مشکلات را بهبود داد. علاوه بر فلج یا نقص حرکتی، بخشی از اختلالات عملکردی از قبیل اختلالات حسی، ادراکی،‌ بینایی، تغییرات شخصیتی و عقلی و مجموعه پیچیده‌ای از نواقص گفتاری و تکلم را نیز به همراه دارد.

جهت دریافت خدمات کاردرمانی سکته مغزی در منزل و فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل با شماره ۰۹۱۲۰۱۷۸۵۶۸ – ۰۲۱۲۸۴۲۲۹۶۹ ( مرکز توانبخشی ایرانیان ) تماس حاصل نمایید تا متخصصین کاردرمانی و فیزیوتراپی در کمترین زمان ممکن به منزل شما اعزام شوند.

سکته مغزی از شایعترین بیماریهای نورولوژیکی به شمار می رود که در سنین بزرگسالی روی داده و منجر به فلج اعضا و همچنین بستری شدن بیش از نیمی از بیماران در این سنین می شود که یکی از روش هایی که به بیمار کمک می کند کاردرمانی سکته مغزی در منزل می باشد. حتی بیمارانی نیز که از سکته مغزی جان رهایی می یابند دچار مشکلات و اختلالات حرکتی دائمی به خصوص در زمینه حفظ تعادل در وضعیت های متفاوت و یا نواقص موجود در اعضا که به صورت ضعف عضلات در هنگام ایستادن و راه رفتن بدون بهره گیری از عصا یا کمک گرفتن از دیگران منجر می شود به طوری که فعالیت های روزانه بیمار تحت الشعاع آن قرار گرفته و در جزئی ترین مسائل از قبیل لباس پوشیدن، خوردن غذا و یا حمام کردن به کمک دیگران نیاز پیدا می کنند.

کاردرمانی سکته مغزی در منزل
کاردرمانی سکته مغزی در منزل

 

لازم است این بیماران حتما به منظور غلبه بر این مشکلات از دوره های توانبخشی از جمله کاردرمانی استفاده کنند. روش های درمانی در دوره های مختلف کاردرمانی سکته مغزی وابستگی و عدم استقلال بیمار را در زمینه رفع مشکلات روزانه به کمترین میزان ممکن می رساند. هر چند، حوزه و گستره ای که در اثر این برنامه ها به بهبودی منجر می شود به عوارض و پیامدهای پس از سکته مغزی و نوع پیشرفت این بیماری در بیماران مختلف بستگی دارد.

مهم­ترین علائم سکته مغزی

برای این که بتوانید تشخیص دهید که آیا فرد مذکور دچار سکته مغزی شده است یا علایم و نشانه های آن در وی دیده می شود لازم است تا در چند مرحله فرد را مورد آزمایشات مختلفی قرار دهید تا پی برد این فرد به کاردرمانی سکته مغزی نیاز دارد یا نه. این آزمون شامل موارد زیر است:

لبخند زدن: از فرد بخواهید لبخند بزند. در صورتی که یک طرف صورت او لمس شده یا یک نوع انحراف در آن دیده شود به احتمال زیاد فرد دچار سکته مغزی شده است.

حرکت دادن دستها و بازوها: از فرد بخواهید دست هایش را همزمان بالا بیاورد. اگر او فقط یک دستش را بالا آورده بود در این صورت می توان گفت که سکته مغزی در سمت دستی که فرد قادر به تکان دادن آن است به وجود آمده است.

صحبت کردن: از فرد بخواهید یک جمله ساده را تکرار کند. اگر در تکرار یا بازگویی آن و نیز یادآوری اتفاقات اخیر دچار اختلالاتی شده بود در این صورت می توان گفت که فرد دچار سکته مغزی شده است.

چگونه سکته مغزی بر حرکات فردی تأثیر می‌گذارد؟

در صورتی که فرد دچار سکته مغزی شود غالبا موارد زیر را تجربه می کند که برای درمان آن لازم است از خدماتی چون کاردرمانی سکته مغزی و فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل بهره مند شود:

  • ضعف و فلج کامل که به آن همی پلاژی نیز می گویند. در این حالت عضلات یک سمت بدن پس از سکته مغزی ممکن است حرکت و استفاده از اندام‌ها را با دشواری ها و مشکلاتی مواجه سازد. ممکن است زمانی که فرد می‌خواهد اعضای بدنش را حرکت دهد به طور غیر ارادی در جهت دیگری حرکت کنند.
  • ممکن است در سمت آسیب‌دیده بدن احساس متفاوتی وجود داشته باشد. مثلا فرد به دلیل ضعف و فلج عضلانی در اندام‌های خود احساس سنگینی نموده و یا ممکن است برخی افراد در اندام‌های آسیب‌دیده خود احساس غیرعادی از قبیل درد، سوزن سوزن شدن، گرما یا سرما و احساس این که آب روی آن قسمت از بدن می‌ریزند را تجربه کند. معمولاً این عوارض با درد نیز همراه هستند.
  • با توجه به شرایط جسمی فرد امکان دارد در حفظ تعادل و یا صاف ایستادن دچار مشکلاتی شود و در این شرایط ممکن است احتمال زمین خوردن وی افزایش پیدا کند.
  • در این شرایط ممکن است مفصل های سمت آسیب‌دیده مانند کتف یا شانه ها ممکن است دچار آسیب دیدگی شوند مثلا اگر دست‌های شما کشیده شده یا وزن آن سنگین باشد احتمال دارد منجر به دررفتگی جزیی یا نیمه دررفتگی شود. همچنین در صورتی که شانه‌ فرد دردناک بوده و با حرکت دادن درد یا مشکلاتی به وجود بیاید ممکن است وی به عارضه شانه یخ‌زده مبتلا شده باشد.
  • در این شرایط همچنین برخی عضلات سمت آسیب‌ دیده بدن دچار خشکی و یا اسپاسم می‌شوند این عوارض اغلب در مچ دست، انگشتان دست و مچ پا به وجود می آید. در این شرایط حرکات مفاصل شما محدود می شود. به این عوارض که با اسپاسم یا خشکی عضلانی ظاهر می شوند اسپاستیک گفته می‌شود.

سکته مغزی

سکته مغزی و تأثیر کاردرمانی سکته مغزی بر کاهش عوارض آن

بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند می توانند با روش های مختلفی در منزل و بدون نیاز به دستگاه های مختلف بتوانند سطح معلولیت و نواقص حرکتی خود را کاهش دهند. برای دستیابی به این شرایط لازم است تا یک سری تمرینات و قواعدی را پیروی کنند که در اصطلاح به آن کاردرمانی سکته مغزی می گویند. این تمرینات از طریق تمرینات کششی و تقویتی انجام می گیرد که در نهایت می تواند مفاصل و تاندون ماهیچه‌ها را نیز تحت تاثیر قرار داده و بدین ترتیب با حفظ دامنه حرکتی مفاصل و کم کردن سفت شدن ماهیچه‌ها نقش مهمی در بازتوانی خود ایفا می کند.

البته غیر از تمرینات مربوطه لازم است به بیمار یادآوری و تاکید شود که حتما اعضای آن سمت بدن که دچار فلج شده است را حرکت دهد. این کار هر چند در ابتدا ممکن است دشوار به نظر برسد ولی لازم است تا ضمن مهار و کنترل سمت سالم بیمار از طریق آموزش و استفاده از روش‌های خاص کاردرمانی سمت مبتلا به فلج را برای حرکت دادن آماده نموده و بیمار را وادار کنیم تا از طرف مبتلا به فلج و همچنین دست و پای خود استفاده کند. این امر که از جمله اصول مهم در توانبخشی بیماران مبتلا به فلج حرکتی است می‌تواند ابتدا توسط کاردرمانی در منزل انجام گرفته و پس از بهبود نسبی بیمار ضمن آموزش خانواده بیمار توسط آن‌ها انجام شود.

کاردرمانی در منزل بدون نیاز به خروج از منزل

بهره گیری از تمرینات کاردرمانی سکته مغزی در منزل از جمله مزایای و خدماتی است که مرکز توانبخشی ایرانیان به عنوان یکی از بهترین مراکز توانبخشی و کاردرمانی در تهران و کرج به شما ارائه می دهد. علاوه بر این ، بهبود و آسودگی خاطر بیماران از طریق اعمال بهترین متد ها و روش‌های کاردرمانی به وسیله کادر مجرب و ماهر از اهداف این مرکز به شمار می رود. مرکز توانبخشی ایرانیان همچنین قادر است خدمات خود را از طریق کاردرمانی در منزل توسط کادر حرفه ای و با تجربه خود و همچنین با آموزش بیمار برای کاردرمانی سکته مغزی در منزل ارائه نماید.

کاردرمانی و فیزیوتراپی سکته مغزی

نقش فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

پس از سکته مغزی در واقع سلول های مغز قادر به رشد و تکثیر نیستند به طوری که عملا این روند متوقف شده و نمی توانند جایگزین سلول‌های آسیب‌دیده شوند با این همه مغز توانایی این را دارد که سلول‌های آسیب‌دیده خود را دوباره بازسازی نماید تا آنچه را که از دست داده‌اند دوباره جبران کند. این عمل مغز را نوروپلاستیسیتی می نامند.

ممکن است این فرایند در طی دوره کاردرمانی سکته مغزی و فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل نیز انجام گیرد و متخصص کاردرمان و فیزیوتراپ راهنمایی‌ و آموزش لازم را برای حرکت و بازیابی عملکرد اندام‌ها انجام دهد. متخصص فیزیوتراپی عمدتا با همکاری متخصصین دیگر سعی می کند تا برخی از عوارض و اختلالات ناشی از سکته مغزی کاهش پیدا کند. در این راستا همچنین ممکن است متخصصین طب شغلی، گفتار درمانی، پزشکان و پرستاران و مددکاران اجتماعی نیز به یاری شما بیایند.

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

بیماری که دچار سکته مغزی شده است پس از انجام اقدامات اولیه اورژانسی به منظور جلوگیری از خونریزی مغزی و از بین بردن لخته‌های خونی ایجاد شده، در صورتی که علائم حیاتی مناسبی از خود بروز دهد می‌تواند از بیمارستان مرخص شود. اقدامات ثانویه که باید انجام گیرد تا توانایی حرکتی بیمار بهبود پیدا کند در قالب اصول بهبود دهنده فیزیوتراپی نمود می یابد. هر گونه فیزیوتراپی می‌تواند در منزل یا در کلینیک های مرتبط انجام گیرد. ولی به این دلیل که بیمار سکته مغزی بیش از نیمی از قدرت حرکت خود را از دست داده است در نتیجه افراد بیشتر تمایل دارند تا فیزیوتراپی مرتبط با این بیماری را در منزل انجام دهند. در فیزیوتراپی و کاردرمانی سکته مغزی، از روش‌هایی مختلف و متنوعی مانند ماساژ، الکتروتراپی و … استفاده می شود به طوری که وضعیت حرکتی اندام‌های بیمار بهبود پیدا کند. در واقع هدف اصلی از فیزیوتراپی در منزل، حفظ و افزایش توانایی های حرکتی فرد بیمار و ارتقا کیفیت زندگی او می باشد.

کادرمانی سکته مغزی

مرکز توانبخشی ایرانیان، متعهد به ارائه کاردرمانی توسط افراد متخصص

بیماران سکته مغزی و افرادی که در خانواده دارای فرد بیماری می باشند می توانند به منظور بهره گیری از خدمات ما در هر نقطه از تهران و کرج از خدمات مرکز توانبخشی ایرانیان که مشتمل بر خدمات مختلفی مانند کاردرمانی سکته مغزی و سایر بیماری ها، توانبخشی در منزل، فیزیوتراپی در منزل تهران، ویزیت، پرستاری، طب سوزنی و گفتار درمانی در منزل هستند برخوردار شوند. شما می توانید بدون به مراجعه حضوری به کلینیک‌های فیزیوتراپی و توانبخشی فقط در محل زندگی یا کار خود از خدمات متنوع ما که توسط تیم باتجربه و متخصص در این زمینه ارائه می شود بهره مند شوید.

در صورتی که در این زمینه نیاز به مشاوره و بهره گیری از خدمات کاردرمانی سکته مغزی در منزل توسط افراد با تجربه و متخصص دارید، کافی است با ما تماس گرفته تا با صرف هزینه ای مناسب تیم خبره و مجرب خود را به محل اعزام کنیم. ۰۹۱۲۰۱۷۸۵۶۸ – ۰۲۱۲۸۴۲۲۹۶۹ ( مرکز توانبخشی ایرانیان )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *