تماس با مرکز توانبخشی ایرانیان ، مشاوره فیزیوتراپی

التهاب تاندون

انواع التهاب تاندون

التهاب تاندون موقعیتی حاد است و در این التهاب تاندون هایی که استخوان و عضله را به هم دیگر متصل می کنند دچار التهاب می شوند. بروز این نوع از التهاب موجب از دست دادن امکان حرکت در تاندون ، کاهش یافتن قدرت عضله متصل به تاندون و درد در ناحیه ملتهب می شود.

تاندون تشکیل شده از بندهای رشته ای کلاژنی است که برای وصل شدن استخوان به عضلات در اطراف و داخل مفاصل بدن مانند لنگر های منعطف عمل می کند.تاندون ها در اندازه ها و شکل های مختلفی وجود دارند، مانند تاندون آشیل که یک تاندون بزرگ است و موجب ایستادن و راه رفتن ما می شود. یا می توان به تاندون هایی کوچکتر اشاره کرد مانند تاندون هایی که موجب حرکت انگشتان ما می شوند.

دلایل و عوامل التهاب تاندون فراوان هستند.  از مهم ترین و اولیه ترین علائم التهاب تاندون می توان به بروز یافتن درد در ناحیه وصل شدن استخوان و تاندون یا محل اتصال تاندون و عضله اشاره کرد. به مشکلاتی که مربوط به تاندون باشند که به وضعیت و حالت غیرعادی موجود در تاندون که گاها موجب بروز علائم مانند محدودیت در تحرک می شود به اصطلاح تاندینوپاتی گفته میشود .

انواع التهاب تاندون

در بدن انسان انواع مختلفی از تاندون ها وجود دارند که هر یک نقشی مهمی را در حرکت انسان ایفا می کنند و بروز هرگونه عارضه در تاندون این توانایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

التهاب تاندون شانه

التهاب تاندون شانه یا عضله بالاخاری

در تاندون مربوط به عضله بالاخاری، تاندونی که در ناحیه مفصل شانه وجود دارد ملتهب می شود. سبب درد در هنگام حرکت به ویژه به سمت بالا می شود. اگر دیگر تاندون های این ناحیه تحت تاثیر باشند و علائم التهاب تاندون داشته باشند، بیمار مبتلا به سندروم روتاتور کاف شده است. دراز کشیدن بر روی شانه آسیب داده در این بیماران دردناک و سخت است.

[irp posts=”6770″ name=”طول دوره فیزیوتراپی شانه”]

التهاب تاندون آشیل

التهاب تاندون آشیل

محل قرارگیری تاندون آشیل در بین عضله ساق پا و پاشنه می باشد. به دلیل بیشتر بودن عوامل التهاب تاندون آشیل مانند عدم استفاده از کفش مناسب و استاندارد در بین ورزشکاران، این افراد بیشتر در معرض این آسیب قرار دارند. علائم تاندون آشیل بیشتر در بیمارانی که به آرتریت روماتوئیدی دچار هستند، مشاهده می شود.

تاندون آرنج

درد در قسمت های خارجی آرنج یکی از علائم رایج مربوط به اپیکوندیلیت جانبی است، که معمولا با عنوان آرنج تنیسور شناخته می شود. درد در این ناحیه گاها به سمت پایین تا مچ دست نیز حس می شود.

دردی که در قسمت درونی آرنج مشاهده می شود و بیشتر در بین بازیکنان گلف رایج است، آرنج گلف باز نام دارد. این درد ناشی از التهاب تاندون در بعضی از مواقع به پایین و به سمت مچ دست نیز کشیده می شود.

التهاب تاندون آرنج

سندرم دکوروان ( شست بلک بری )

در ناحیه تاندون های شست غشائی وجود دارد که بین مچ و انگشت شست است و وظیفه اش پوشش اطراف تاندون های شست است.

تورم و ضخیم شدن غشا در این ناحیه که بسیار دردناک است، می تواند از نشانه دهنده التهاب تاندون باشد.

[irp posts=”8939″ name=”پارگی تاندون دست و روش های درمان”]

التهاب تاندون مچ دست

آسیب به تاندون یا تاندوپاتی یکی دیگر از آسیب هایی است که مچ دست را تحت تاثیر قرار می دهد. این عارضه علاوه بر این که التهاب باشد، دژنراتیو می باشد.

افرادی که از حرکات تکراری در مچ دستشان استفاده می کنند مانند بازیکنان بدمینتون یا کارگران خط تولید معمولا بیشتر از بقیه افراد دچار این نوع از عارضه می شوند.

التهاب تاندون مچ دست

تاندون انگشت ( شست ماشه ای )

در زمان صاف شدن انگشت یا شست ماشه ای، صدای کلیک شنیده می شود. از علائم التهاب تاندون انگشت می توان عدم توانایی کامل به حرکت روان انگشت، باقی ماندن انگشت در حالت خم شده و بروز یک برآمدگی در طول تاندون اشاره کرد.

از عوامل التهاب در این ناحیه می توان به التهاب و ضخیم شدن غشاء تاندون در کف دست است.

[irp posts=”6865″ name=”آرتروز انگشتان دست”]

علل التهاب تاندون

-افرادی که در تعطیلی آخر هفته و در یک زمان محدود زیاد و به سختی ورزش می کنند و فعالیت های سنگین انجام می دهند، دچار التهاب تاندون می شوند.

از علل عارضه می توان به بیماری و حالت غیرطبیعی مفصل یا استخوان، مانند بلند یا کوتاه بودن پاها و التهاب مفصل ( آرتریت) که باعث فشار آمدن به تاندون ها می شود، اشاره کرد.

گرم نکردن بدن قبل از ورزش، فعالیت در ورزش های سنگین و حرفه ای و قرار نداشتن بدن در حالت استاندارد در زمان کار یا استراحت می توانند از باعث بروز التهاب باشند.

در بعضی از مواقع بروز یک عفونت می تواند موجب التهاب تاندون ها شود. به ویژه اگر عفونت ایجاد شده به سبب گاز گرفته شدن انگشت ها و دست توسط گربه یا سگ باشد.

از دیگر عوامل التهاب یافتن تاندون می توان به عارضه ناشی از دیگر بیماری ها مانند نقرس، آرتریت پسوریازیس، آرتریت روماتوئید، اختلالات تیروئید و واکنش های حاصل از مصرف برخی از دارو ها اشاره کرد.

علائم التهاب تاندون

 • ایجاد کشش در ماهیچه تحت تاثیر امکان دارد باعث ایجاد درد در ناحیه شود. 
 • درد با فعالیت و حرکت شدید می شود و یا استراحت و کاهش حرکت تضعیف می شود.
 • هنگام معاینه با اعمال مقاومت به عضله، در عملی که آن ماهیچه دارد، درد احساس خواهد شد.
 • گاها درد در یک بازه زمانی و به صورت تدریجی احساس می شود.
 • در ناحیه آسیب دیده تورم و گرمی احساس می شود.
 • امکان وجود داشتن اسپاسم محافظتی
 • اگر آسیب شدید باشد، در هنگام استراحت نیز ممکن است بیمار احساس درد داشته باشد.
 • وجود کرپیتاسیون یا صدای خش خش در زمان عمل فعال عضله که به طور احتمال در تاندون ملتهب چسبندگی پاراتنون باعث ایجاد این صدا می شود. در اثر پاسخ التهابی تاندون این چسبندگی به وجود می آید.
 • داشتن حساسیت به لمس ناحیه آسیب دیده
[irp posts=”9144″ name=”فیزیوتراپی در منزل”]

چه افرادی به التهاب تاندون دچار می شوند ؟

بروز علائم التهاب تاندون در هر فردی ممکن است دیده شود. با افزایش سن به ویژه بعد از 40 سالگی احتمال ابتلا به این عارضه افزایش می یابد.

 زمانی که سن فرد افزایش پیدا می کند تاندون توانایی تحمل فشار زیاد و حالت کشسانی خود را به مرور زمان از دست می دهد و ممکن است پاره شود. بهبود یافتن التهاب تاندون بسته به میزان آسیب وارده و شدت آن ممکن است چندین هفته یا چندین ماه زمان بر باشد.

درمان التهاب تاندون

درمان التهاب تاندون

درمان و بهبود تاندونی که دچار التهاب شده است شامل موارد زیر است:

 • کاهش دادن عارضه
 • ایجاد محدودیت اولیه برای جلوگیری از حرکت تاندون آسیب دیده
 • ایجاد و تقویت تحمل بارگیری و تحرک طبیعی تاندون با توانبخشی مفصل، تاندون و عضله ای که آسیب دیده است.

برای رسیدن به این هدف، می توانیم مفصلی که دچار عارضه شده را از بین ببریم و هر فشاری که بر تاندون آسیب دیده وارد می شود را کاهش دهیم. همچنین می توانیم از دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا یخ برای کاهش دادن درد و تورم در روز های ابتدایی استفاده کنیم.

به حداقل رساندن حرکت هایی که می تواند موجب بروز شدیدتر مشکل در ناحیه دچار عارضه شود، هدف کلی درمان می باشد. با توجه به مکانی که التهاب تاندون رخ داده، امکان دارد بسیاری از فعالیت های روزمره و ساده مانند کار با رایانه یا رانندگی تا زمان کاهش علائم التهاب کاهش یا اصلاح یابد.

تزریق کورتیکواستروئید برای تسکین درد برای افرادی که دچار علائم شدید و مکرر هستند، در بازه کوتاه مدت تا میان مدت انجام می شود. باید توجه داشت که تزریق بیش از حد لازم کورتیکواستروئید می تواند موجب افزایش یافتن خطر پارگی تاندون و تضعیف تاندون ها در گذر زمان شود.

انجام ماساژ دادن ناحیه آسیب دیده ومداخلات یدی امکان دارد توسط فیزیوتراپ پشتیبانی شود و با رساندن مفصل به دامنه حرکتی کامل، بهبودی فرد به طور معمول سریع تر حاصل می شود. برای کاهش خطر ابتلا به التهاب تاندون لازم است تغییرات ناگهانی در فعالیت های جسمانی به حداقل برسد و تناسب اندام فرد حفظ شود.

[irp posts=”6400″ name=”توانبخشی در منزل”]

سخن پایانی

فردی که دچار علائم التهاب در بخش تاندون است باید تا حد امکان از فعالیت های سنگین و ورزشی اجتناب کند. در بعضی از شرایط فرد باید تا بهبود از عصای زیربغل استفاده کند.

برای از بین رفتن درد، باید فرد به محل دچار عارضه فشار وارد نکند و به اندازه لازم استراحت کند. زمانی که درد فرد بهبود یافت باید نرمش های تقویتی و کششی را زیر نظر فیزیوتراپ انجام دهد و با احتیاط و آرامی به فعالیت های جسمانی و ورزشی برگرد.

اگر فرد دچار عارضه التهاب به توصیه های پزشک و فیزیوتراپ اهمیتی ندهد و به فعالیت های سنگین و ورزش ادامه دهد، امکان وخیم شدن و پیشرفت عارضه وجود دارد. تشدید این بیماری می تواند سبب شود درمان سخت تر شود و نیاز به زمان بیشتری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *