تمرینات فیزیوتراپی در منزل

آموزش فیزیوتراپی در منزل به صورت تصویری

تمرینات فیزیوتراپی در منزل در روند بهبودی بیمار تأثیرگذاری بالایی دارد؛ بنابراین پس از انجام فیزیوتراپی، فیزوتراپیست ها تمرینات بخصوصی را و آموزش فیزیوتراپی در منزل را به فرد مورد نظر آموزش می‌دهند. تا عضلات عضو آسیب دیده قوی‌تر شوند و فرد بتواند در کمترین زمان ممکن سلامتی‌اش را به دست بیاورد. توجه داشته باشید که انجام تمرینات آموزش فیزیوتراپی در منزل نیاز به دقت و توجه ویژه‌ای دارد و باید جهت انجام آن‌ها از فزیوتراپیست ها راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

تمرینات فیزیوتراپی در منزل به صورت حرکات ورزشی به فرد آموزش داده می‌شوند. تمرینات و آموزش فیزیوتراپی در منزل برای کاهش درد و افزایش تحرک در مفاصل قسمت آسیب دیده بدن مناسب هستند. در ادامه تمرینات فیزیوتراپی در منزل که برای کاهش درد در قسمت‌های پا و گردن مناسب هستند و فرد می‌تواند آن‌ها را به راحتی در خانه انجام دهد مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

در صورتی که بیمار به دلیل کهولت سن و منع تحرک، توانایی مراجعه به مراکز درمانی را نداشته باشد، با دریافت فیزیوتراپی در منزل می‌تواند از خدماتی که توسط فیزیوتراپیستهای متخصص مرکز توانبخشی ایرانیان ارائه می‌شود بهره‌مند شود. برای دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل کافی است با شماره‌های ۰۹۱۲۰۱۷۸۵۶۸ – ۰۲۱۲۸۴۲۲۹۶۹ تماس حاصل نمایید. تا فیزیوتراپیست های این مرکز در کمترین زمان ممکن در منزل یا محل کارتان حاضر شوند.

آموزش فیزیوتراپی در منزل به صورت تصویری

قبل از انجام تمرینات ذکر شده در این آموزش فیزیوتراپی در منزل توجه به نکات زیر ضروری می‌باشد.

  • باید هر کدام از تمرینات را به صورت پنج بار یا بیشتر تکرار کنید. تا حرکت ورزشی انجام شده تأثیرگذاری مناسبی جهت کاهش درد و تقویت عضو بدن داشته باشد.
  • مهم‌ترین نکته در انجام تمرینات ورزشی توجه به کیفیت آن‌ها است و افزایش تعداد حرکات تنها در صورتی که کیفیت انجام آن‌ها رعایت شود قابل قبول خواهد بود.
  • سعی کنید حرکات را به صورت پیوسته و با آرامش انجام دهید.

اولین تمرین از سری آموزش فیزیوتراپی در منزل ، حالت صدف شدن

تمرینات فیزیوتراپی در منزل

برای انجام این تمرین از تمرینات فیزیوتراپی در منزل ابتدا باید به سمت پهلو دراز بکشید و زانوهایتان را با زاویه ۴۵ درجه خم کنید. پس از آن باید پاهای خود را به گونه‌ای به یکدیگر بچسبانید که زانوهایتان ۶ اینچ بالاتر قرار گرفته باشند.

دومین تمرین حرکت کششی لگن به حالت صورت خوابیده

آموزش فیزیوتراپی در منزل

برای انجام این تمرین کافی است به سمت شکم بر روی زمین دراز بکشید و بدون انجام هیچ حرکت اضافی شکمتان را به سمت داخل منقبض کنید. پس از آن در صورتی که زانوهایتان کاملاً صاف هستند، سعی کنید پاهایتان را به گونه‌ای بالا بیاورید که از سطح زمین ۴ تا ۶ اینچ فاصله داشته باشند. توجه به این نکته ضروری به نظر میرسد که ناحیه لگن باید کاملاً بی حرکت باشد.

سومین تمرین : خوابیدن به سمت پهلو به همراه کشش عضلات شکم

حرکات فیزیوتراپی در منزل

برای انجام این تمرین از تمرینات فیزیوتراپی در منزل باید به سمت پهلو دراز بکشید. سپس همانند تصویر باید ساق پاهایتان را در یک راستا قرار دهید. حال پای بالایی را به سمت عقب بکشید. در این حرکت تنها ساق پای بالایی به سمت عقب حرکت می‌کند و بدن به هیچ عنوان به همراه آن جابجا نمی‌شود.

چهارمین تمرین : بالا بردن ساق پا به صورت مستقیم و صاف

آموزش فیزیوتراپی در منزل

هنگام انجام این حرکت از آموزش فیزیوتراپی در منزل باید شکم خود را به سمت داخل منقبض کنید. تا به ناحیه زیر کمر و مفاصل لگن فشار وارد نشود. حال به سمت پشت دراز بکشید و ساق پایتان را روی پای مخالف قرار دهید. سپس پا را به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

جهت دریافت خدمات فیزیوتراپی در محل کار و منزل با شماره ۰۹۱۲۰۱۷۸۵۶۸ – ۰۲۱۲۸۴۲۲۹۶۹ تماس بگیرید.

پنجمین تمرین از سری تمرینات فیزیوتراپی در منزل : خوابیدن به پهلو به همراه کشش عضلات شکم

تمرینات فیزیوتراپی در منزل

جهت انجام این تمرین از آموزش فیزیوتراپی در منزل باید به سمت پهلو دراز بکشید. سپس عضلات ساق پا و بالاتنه را در یک راستا قرار دهید. حال باید ساق پایی که در قسمت بالایی قرار دارد را با زاویه ۴۵ درجه بالا بیاورید و نگه دارید.

فیزیوتراپی در منزل تهران

ششمین تمرین : فشار دادن توپ با زانو

فیزیوتراپی در منزل

برای انجام این حرکت باید به سمت پشت بر روی زمین دراز بکشید. حال زانوهایتان را خم کنید و یک توپ بین زانوها قرار دهید. توپ را به مدت ۳ تا ۵ ثانیه به وسیله زانوها فشار دهید و رها کنید.

هفتمین تمرین : ایجاد کمان کوچک برای عضلات چهار سر

فیزیوتراپی در منزل

برای تقویت عضلات چهار سر زانو و ران باید به سمت پشت بر روی زمین بخوابید. حل یک توپ یا بالش زیر زانویتان قرار دهید. توجه داشته باشید که زانو باید به صورت صاف بر روی توپ قرار بگیرد و به هیچ عنوان خم نشده باشد.

 هشتمین تمرین : حرکت انعطاف لگن

حرکت انعطاف لگن

برای انجام این حرکت باید به سمت پشت بخوابید و عضلات شکمتان را منقبض کنید. حال زانو را با زاویه ۹۰ درجه خم کنید. دست‌هایتان را بر روی زانوها قرار دهید و به سمت پایین فشار وارد کنید. برای این تمرین از مجموعه آموزش فیزیوتراپی در منزل باید ۳ تا ۵ ثانیه برای هر بار انجام حرکت در نظر داشته باشید.

نهمین تمرین : حرکت اسکوات ( اسکات ) یا جمع کردن بدن

فیزیوتراپی در منزل

برای انجام این تمرین از سری تمرینات فیزیوتراپی در منزل باید یک شی همانند صندلی را محکم نگه دارید. سپس پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید و بدن را به حالی در بیاورید که قصد دارید روی صندلی بنشینید. کمر هنگام انجام این حرکت باید کاملاً صاف باشد. هنگام انجام حرکت باید بتوانید انگشتان پاهایتان را ببینید و در ناحیه لگن و پایین‌تنه نباید دردی را احساس کنید.

دهمین تمرین : حرکت خوابیدن بر روی شکم و حرکت عضلات همسترینگ

تمرینات فیزیوتراپی

برای انجام آموزش فیزیوتراپی در منزل و انجام این حرکت باید به روی شکم دراز بکشید. سپس زانویی را که دچار آسیب دیدگی شده است به حدی بالا بیاورید که پاشنه پا در ناحیه لگن قرار بگیرد. این تمرین را باید چندین بار تکرار کنید تا مؤثر واقع شود.

علائم دیسک کمر و درمان آن با فیزیوتراپی

یازدهمین تمرین از سری تمرینات فیزیوتراپی در منزل: حرکت کشش از کنار

فیزیوتراپی در منزل

شروع جرکت

فیزیوتراپی در منزل

توقف حرکت

جهت انجام این حرکت باید به گونه‌ای بایستید که زانوهایتان تا اندازه‌ای خم باشند. سپس در حالت خمیدگی بدن، زانو را به سمت جلو بکشید.

دوازدهمین تمرین : حرکت کشش زانو با کمک نوار محکم

تمرین فیزیوتراپی در منزل

شروع

۲۱

توقف

برای انجام این حرکت باید یک بند کشی را در پشت زانویتان قرار دهید. سپس زانو را به سمت جلو خم کرده و مجدد آن را صاف کنید.

سیزدهمین تمرین : حرکت برای عضلات همسترینگ

حرکات فیزیوتراپی در منزل

جهت انجام این حرکت باید یک پا را به صورت صاف مطابق شکل به سمت عقب ببرید و نیم تنه خودتان را به سمت جلو خم کنید.

چهاردهمین تمرین : حرکت با حالت چرخش به صورت A

تمرین فیزیوتراپی

پاها را در حالت ایستاده به اندازه عرض شانه‌ها باز کنید. سپس با ساق پا به سمت جلو حرکت کنید، به گونه‌ای که کمر و بالاتنه کاملاً صاف باشد. حال باید بدنتان را به سمت پایین آورده و بالاتنه را به سمت اطراف بچرخانید.

پانزدهمین تمرین : کشش مچ و کف پا به وسیله یک باند محکم

حرکت کششی پا فیزیوتراپی در منزل

شروع

۲۵

پایان

 برای انجام این حرکت باید یک پارچه را به صورت نواری در بیاورید و آن را دور کف پایتان بپیچید. حال باید نوار را محکم نگه دارید و مچ پا را به سمت جلو حرکت دهید.

ورزش های مضر برای دیسک کمر و کمر درد
توجه : لطفا قبل از شروع به انجام تمرینات ذکر شده  متن زیر را به دقت بخوانید.

در صورتی که علاقه‌مند به انجام تمرینات فیزیوتراپی در منزل هستید، باید ابتدا توسط یک فیزیوتراپیست مورد معاینه قرار بگیرید. تا وضعیت بدنی شما به طور کامل بررسی شود و در صورت صلاحدید فیزیوتراپیست اجازه انجام تمرینات ورزشی خاص برای شما صادر شود.

توجه داشته باشید در صورتی که به صورت خودسرانه به انجام تمرینات ورزشی ذکر شده در آموزش فیزیوتراپی در منزل بپردازید، ممکن است صدماتی را به اعضای آسیب دیده وارد کنید که گاه جبران ناپذیر است. برای دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل کافی است با مرکز توانبخشی ایرانیان تماس حاصل کنید. تا فیزیوتراپیست های این مرکز در محل مورد نظر جهت ارائه خدمات حاضر شوند.

جهت دریافت خدمات فیزیوتراپی در محل کار و منزل با ما تماس بگیرید.
۰۹۱۲۰۱۷۸۵۶۸ – ۰۲۱۲۸۴۲۲۹۶۹

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *