فیزیوتراپی کمر

فیزیوتراپی کمر

فیزیوتراپی کمر یک روش درمانی مؤثر و کارآمد برای افرادی است که از درد در این ناحیه رنج می‌برند. با توجه به این دردهای شدیدی که در ناحیه کمر وجود دارد سبب مختل شدن زندگی فردی می‌شوند و اجازه انجام فعالیت‌هایی که نیاز به خم و راست شدن دارند را به فرد نمی‌دهند، بنابراین استفاده از فیزیوتراپی کمر می‌تواند در التیام و کاهش دردهای این ناحیه و بهبود بیمار مؤثر باشد.

فیزیوتراپی کمر و نکات مهم آن

درد در کمر ممکن است به صورت درد عضلانی،درد تیز و تیر کشیدن، درد سرایت کننده به پاها ، درد تشدید شونده به واسطه حرکت کردن، درد بهبود یافته به واسطه دراز کشیدن قابل احساس باشد.مراجعه به فیزیوتراپیست زمانی پیشنهاد می شود که شما چندین هفته شرایط خود را به واسطه درمان های خانگی و استراحت کنترل کرده اید و هنوز آثار درد باقی است بنابراین می بایست فیزیوتراپی کمر انجام دهید.

به صورت کلی درد کمر جدی نخواهد بود اما گاهی پشت گوش انداختن کمر درد می تواند خطراتی را برای شما به همراه داشته باشد. اگر شما دردی مشابه به درد فهرست زیر تجربه کردید در کوتاه ترین زمان ممکن به یک پزشک متخصص برای فیزیوتراپی کمر مراجعه کنید.

 • کمر درد همراه با مشکلاتی در روده یا مثانه
 • افزایش حرارت بدن و تب داشتن همراه با درد کمر
 • درد ناگهانی پس از آسیب های جدی وارده به ناحیه کمر
 • حالت تهوع به همراه عرق سرد همراه با درد شدید کمر

فیزیوتراپی کمر

موارد فوق از جمله مواردی هستند که حتما باید به جهت درمان آنها به پزشک متخصص مراجعه کنید. در ادامه اگر درد کمر شما با شرایط زیر همراه بود نیز باید در سریعترین زمان ممکن مراجعه به پزشک را در برنامه خود قرار دهید.

 • غیرقابل تحمل بودن درد و عدم بهبود حتی با استرس
 • گسترش درد به ویژه گسترش در ناحیه زانو
 • ضعف و بی حسی همراه با درد در کمر
 • کاهش وزن قابل توجه و چشمگیر همراه با کمر در معمولا کمر درد دارای علائمی در نواحی مختلف بدن استعلائم و نشانه

مرکز توانبخشی ایرانیان ارائه دهنده فیزیوتراپی در منزل توسط متخصصین فیزیوتراپی می باشد.

۰۹۱۲۰۱۷۸۵۶۸ – ۰۲۱۲۸۴۲۲۹۶۹

یکی از شایع ترین دلیل کمردرد ها ، اسپاسم عضلانی می باشد اما ممکن است ستون فقرات همانند دیگر نقاط بدن دچار آسیب ها و بیماری های مختلفی شود. در این مقاله  به بررسی شایع ترین دلایل کمر درد می پردازیم. فیزیوتراپی کمر در منزل روش درمانی ایده آل بدون خروج از منزل جهت کنترل کمر درد می باشد،

در صورتی که در ناحیه کمر با دردهای شدیدی از جمله موارد زیر روبرو شده اید می بایست به پزشک یا فیزیوتراپیست برای فیزیوتراپی  کمر مراجعه و سپس  برای درمان آن اقدام و پیشگیری نمایید:

 • هنگامی که درد در ناحیه کمر بسیار شدید است و با استراحت به هیچ عنوان برطرف نمی شود.
 • در صورتی که درد، علاوه بر کمر پاها و زانو هایتان را درگیر کرده است  
 • در برخی از مواقع ممکن است کمردرد  باعث ایجاد  ضعف، بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن  در ناحیه پاها شود.
 • همچنین یکی از عوارضی که به همراه کمر درد ممکن است پیش بیاید کاهش وزن است.

 به شما پیشنهاد می شود در صورتی که پس از  ۵۰ سالگی با کمر درد روبرو شده اید برای درمان حتما به به پزشک جهت فیزیوتراپی  کمر مراجعه نمایید.

روش انجام فیزیوتراپی

قبل از این که بیماران خدمات فیزیوتراپی را دریافت کنند. باید این ناحیه توسط متخصص فیزیوتراپی به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیرد. تا نواحی دردناک و علت ایجاد درد تشخیص داده شود. سپس با استفاده از فیزیوتراپی، جریان‌های ضد درد، لیزر تراپی و دیاترمی عضلاتی و ماهیچه‌هایی که در این ناحیه صدمه دیده‌اند و دچار انقباض شده‌اند به طور کامل آزاد می‌شوند.

با وجود این که فیزیوتراپیست به آرامی این عمل را انجام می‌دهند، گرفتگی عضلات به مرور برطرف می‌شود و پس از هر جلسه درمان، بیمار متوجه درصد بهبودی بیشتری در ناحیه کمر می‌شود. هنگام فیزیوتراپی کمر تمرینات خاصی نیز برای درمان بیرون زدگی‌های دیسک ارائه می‌شود تا روند بهبودی سرعت بیشتری داشته باشد.

ورزش های مضر برای دیسک کمر و کمر درد

مزایای فیزیوتراپی :

فیزیوتراپی یک روش درمانی موثر برای کاهش دردهای ایجاد شده در ناحیه ستون فقرات است؛ که تمامی افراد در سنین مختلف می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند. با دریافت خدمات فیزیوتراپی کمر می‌توانید سلامتی‌تان را مانند گذشته به دست بیاورید و به راحتی به انجام فعالیت‌های روزانه بپردازید. در ادامه به مزایای این روش درمانی برای آشنایی بیشتر اشاره شده است.

   رفع کامل یا کاهش کمر درد

از مهم‌ترین ویژگی‌های فیزیوتراپی کمر می‌توان به این نکته اشاره کرد که این روش درمانی اسپاسم و گرفتگی‌های عضلانی ایجاد شده در این ناحیه را برطرف می‌کند و ماهیچه‌های کمر را قوی‌تر می‌سازد؛ بنابراین پس از دریافت خدمات فیزیوتراپی دردهای این ناحیه به طور کامل از بین خواهند رفت و فرد می‌توانند به زندگی طبیعی ادامه دهد. همچنین پس از  دریافت خدمات فیزیوتراپی برای کمر و اتمام دوره درمان، مشکلاتی مانند بازگشت کمر درد برای فرد وجود نخواهد داشت.

فیزیوتراپی کمر چه مزایا و معایبی دارد
فیزیوتراپی کمر چه مزایا و معایبی دارد

   عدم نیاز به جراحی در ناحیه کمر

با توجه به این که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است؛ بنابراین در صورتی که دیسک و مهره‌های کمر آسیب زیادی ندیده باشند. با دریافت خدمات فیزیوتراپی کمر می‌توانید مشکلات جابجایی مهره‌ها را برطرف کنید. تا آن‌ها به محل سابقشان باز گردند و نیازی به استفاده از روش‌های جراحی نداشته باشید؛ بنابراین پزشکان برای افرادی که در ناحیه کمر دردهای کمی هنگام نشستن یا ایستادن احساس می‌کنند، خدمات فیزیوتراپی را تجویز می‌کنند. تا مهره‌ها در محل صحیح قرار بگیرند و هنگام انجام فعالیت‌های روزانه فشار زیادی را تحمل نکنند.

   افزایش توانایی جسمی پس از عمل‌های جراحی

 در صورتی که دیسک و مهره‌ها آسیب جدی دیده باشند و حتماً بیمار نیاز به انجام عمل جراحی داشته باشد. پس از عمل جراحی باید خدمات فیزیوتراپی را دریافت کند. تا روند بهبودی وی سریع‌تر گردد.

   افزایش توانایی حرکتی

از مهم‌ترین مشکلاتی که هنگام آسیب دیدن دیسک کمر ممکن است بیمار با آن‌ها مواجه شود می‌توان به سر شدن یا مورمور شدن پاها، عدم توانایی ایستادن به حالت صاف و بروز درد هنگام نشستن یا راه رفتن، ضعیف شدن عضلات ناحیه کمر، درد در قسمت پایین تنه، اختلال در سیستم عصبی پاها و… اشاره کرد؛ بنابراین بروز مشکل در ستون فقرات می‌تواند زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار دهد و وی را از زندگی معمول باز دارد.

جهت حل مشکلاتی که در ناحیه کمر وجود دارد، دریافت خدمات فیزیوتراپی کمر تحت نظر پزشک متخصص بسیار موثر خواهد بود؛ زیرا در طول فرآیند فیزیوتراپی و پس از اتمام آن حرکات کششی و قدرتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. که سبب بهبود وضعیت بیمار و تقویت عضلات و ماهیچه‌های آسیب دیده خواهند شد.

 

شایع ترین دلایل کمر درد :

   کشیدگی ( رگ به رگ شدن عضلات ) :

یکی از دلایل کمر درد ممکن است کشیدگی ماهیچه های کمر یا تاندون ها یا لیگامنت ها باشد. لیگامنت ها همان رباط هایی هستند که وظیفه آن ها نگهداری و حفاظت از مفاصل ستوان فقرات (مفاصل فاست) و خود ستون فقرات می باشد.

کشیدگی ربات ها ، عضلات یا تاندون ها ممکن است در اثر زمین خوردن ، تصادف با اتومبیل ، عادت حرکتی غلط و دلایل متعدد دیگری بوجود آید. آسیب و کشیدگی عضلات ، تاندون های ستون فقرات ، یا رباط ها در اکثر مواقع دردناک است و تا مدتی باعث محدودیت در دامنه حرکتی فرد می شود که این مشکل را می توان با استفاده از فیزیوتراپی کمر درمان کرد.

فیزیوتراپی کمر

   وارد شدن فشار به عصب ستون فقرات :

زمانی که یکی یا چند تا از رشته های عصبی ستون فقرات تحت فشار قرار بگیرد ، ملتهب می شود و شروع می کند به ارسال سیگنال های درد به مغز.

در اکثر مواقع اختلالات و آسیب های ستون فقرات باعث فشار به ریشه های عصبی ستون فقرات می شود. به عنوان مثال : بیرون زدگی دیسک ها ، تشکیل زائده های استخوانی در مهره های ستون فقرات و ضخیم شدن رباط های ستون فقرات. فیزیوتراپی کمر به کاهش درد و در برخی مواقع به درمان این مشکل کمک می کند.

   بیرون زدگی ، برآمدگی ، پارگی دیسک کمر :

در حالت بیرون زدگی ، برآمدگی یا پارگی دیسک کمر ، نوکلئوس پولپوس ( محتویات داخل دیسک کمر ) فشرده می شود و آنولوس فیبروس ( لایه سخت خارجی دیسک را پاره می کند و از درون دیسک بیرون می زند.

   فرسایش دیسک و مهره های ستون فقرات :

در اثر بالا رفتن سن فرسایش ستون فقرات ایجاد می شود. این فرسایش در اصل بیماری محسوب نمی شود بلکه با بالا رفتن سن به صورت طبیعی تغییراتی در ستون فقرات فرد ایجاد می شود. به مرور زمان با بالا رفتن سن فرد ، دیسک های بین مهره ستون فقرات خشک می شود و از حجم آن ها کم می شود.

با کاهش ارتفاع دیسک و تغییر فرم به دلیل کاهش حجم آب درون دیسک ، فاصله ای که بین مهره های ستون فقرات وجود دارد کاهش می یابد و فضای موجود برای عصب ها کاهش می یابد. با بالا رفتن سن سطح غضروفی مفاصل فاست ستون فقرات به مرور دچار فرسیاش می شود و در اطراف مهره های ستون فقرات زائده های استخوانی شکل می گیرند و ممکن است باعث بروز درد شوند.

در این موقع بهتر است که ایتدا توسط پزشک معاینه شوید و در صورت لوزم جهت انجام فیزیوتراپی کمر به فیزیوتراپیست مراجعه کنید

   اختلالات مفصل ساکروایلیاک :

یک بخش اصلی در لگن مفصل ساکروایلیاک  می باشد. مفصل های ساکروایلیاک یا مفصل های خاجی در اصل محل اتصال استخوان لگن به ستون فقرات هستند که این مفاصل توسط رباط های بزرگی حمایت می شوند.

فیزیوتراپی کمر درد

   سایر دلایل کمر درد :

 • عفونت در ستون فقرات
 • تومور های ستون فقرات

دلایل رایج کمر درد در زمان بارداری

 در دوران بارداری ممکن است که غالبا خانم ها باردار با مشکلاتی در ناحیه کمر مواجه شوند که این مشکلات و دردها ناشی از موارد زیر می باشد.

 •     افزایش وزن
 •     کاهش فعالیت بدنی
 •     تغییرات هورمونی  که می تواند باعث شل شدن عضله یا قوام رباط های مفاصل گردد
 •     تغییر در نوع خوابیدن و نشستن    
 •     استفاده بیش از حد برخی عضلات یا کمتر استفاده کردن از عضلات دیگر
 •     تغییر مرکز ثقل بدن

بنابراین خانم های باردار می توانند برای کاهش درد کمر به فیزیوتراپیست برای فیزیوتراپی  کمر مراجعه نمایند و پزشک پس از معاینه و در نظر گرفتن شرایط آن ها تمریناتی را مختص این دوره برای کاهش دردها و فشار وارد به ستون فقرات آن ها تجویز می کنند.

در حالت کلی می توان گفت که با انجام این تمرینات در فیزیوتراپی  کمر می تواند از عوارض ناشی از کمردرد در دوران بارداری و پس از زایمان جلوگیری کنید.

انجام فیزیوتراپی کمر پس از عمل جراحی

انجام فیزیوتراپی کمر پس از عمل از جمله ضرورت ها عمل جراحی محسوب می شود زیرا با انجام آن می توانید به کاهش عوارض ناشی پس از عمل جراحی  ،بهبود قدرت و ثبات در ناحیه کمر و همچنین می از  بازگشت علائم قبل از عمل جلوگیری کنید.

در واقع تاکیدی برای انجام فیزیوتراپی کمر پس از عمل جراحی به این دلیل است که ممکن است پس از عمل چسبندگی بافت های اطراف ناحیه ای که در آن عمل جراحی صورت گرفته است ایجاد شود و عوارضی را برای بیمار ایجاد نماید که شما با انجام به موقع فیزیوتراپی از جمله لیزر درمانی انجام تمرینات صحیح وبه موقع  پس از عمل جراحی می توانید از آن جلوگیری کنید.

فعالیت هایی که در فیزیوتراپی کمر پس از عمل جراحی انجام می شود:

 •     آموزش به بیمار از جمله فعالیت های مهم فیزیوتراپی کمر است.
 •     در این آموزش در فیزیوتراپی  کمر وضعیت بدنی مناسب از جمله طرز ایستادن ،نشستن ،خوابیدن و فعالیت هایی از قبیل خم شدن به جلو و نحوه بلند کردن اجسام از روی زمین آموزش داده می شود.

·        فعالیت های دیگری که در فیزیوتراپی کمر پس از جراحی انجام می شود تمرین درمانی است که معمولا با حرکات بسیار ساده انجام می شود و این حرکات تحت نظر فیزیوتراپیست به مرور به تمرینات پیشرفته تری  با توجه به قابلیت های حرکتی بیمار ارتقا داده می شود.

دریافت خدمات فیزیوتراپی کمر در منزل

دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل برای خانواده‌هایی که با مشکل مراجعه به مراکز درمانی همانند بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مواجه هستند، گزینه بسیار مناسبی می‌باشد. دردهای ایجاد شده در ناحیه کمر ممکن است به دلایل متعددی رخ داده باشد که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به آسیب‌های وارد شده به ناحیه ستون فقرات و کمر، وجود عفونت در این ناحیه، اسپاسم عضلانی و… اشاره کرد.

خدمات فیزیوتراپی کمر در منزل برای کاهش و درمان کمر درد ارائه شده است. با دریافت به موقع این خدمات می‌توانید مشکلات ایجاد شده در ناحیه کمر را قبل از این که حادتر شوند، به طور کامل برطرف نمایید. برای دریافت فیزیوتراپی در منزل کافی است با شماره‌های توانبخشی تماس حاصل نمایید. تا پزشک متخصص در محل حاضر شود و پس از تشخیص نوع بیماری فیزیوتراپی را برای نواحی خاص تجویز کند.

 

انجام تمرینات مناسب

توجه داشته باشید که انجام حرکات فیزیوتراپی به صورت نادرست و استفاده از حرکت‌های ورزشی نامناسب می‌تواند صدمات جدی به ناحیه کمر و ستون فقرات وارد کند. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که خدمات فیزیوتراپی را تنها از مراکز معتبر که از متخصص برای ارائه خدمات فیزیوتراپی و ورزش‌های مناسب هر فرد بهره می‌گیرند درخواست نمایید. تا با استفاده از خدمات فیزیوتراپی و انجام حرکات فیزیوتراپی کمر به صورت صحیح برای تقویت عضلات کمر بتوانید هر چه سریع‌تر بهبودی‌تان را به دست بیاورید.

روش های درمان کمر درد در خانه

عوارض فیزیوتراپی کمر

با توجه به این که در طول انجام فیزیوتراپی هیچ داروی خاصی وارد بدن فرد نمی‌شود، بنابراین با دریافت خدمات فیزیوتراپی از مراکز معتبر، روند درمان به بهترین نحو صورت می‌پذیرد و هیچ گونه عوارض فیزیوتراپی کمر متوجه فرد نخواهد بود. توجه داشته باشید که حین دریافت خدمات فیزیوتراپی باید فیزیوتراپیست ها را از سابقه پزشکی‌تان همانند استفاده از باتری قلبی، وجود تومورهای خوش خیم یا بدخیم و … مطلع کنید. تا با ارائه خدمات مناسب بتوانند از عوارضی که ممکن است به دلیل بیماری‌های مختلف فردی رخ دهد پیشگیری کنند.

انجام حرکات فیزیوتراپی کمر در منزل

در صورتی که فرد به دلیل جراحی و آسیب‌های وارد شده به قسمت‌های مختلف بدن مجبور به استراحت مطلق در منزل باشد. پس از دراز کشیدن به مدت زمان طولانی در ناحیه کمر دردهای خفیف و گاه شدیدی را احساس خواهد کرد. به همین دلیل استفاده از خدمات فیزیوتراپی کمر در منزل می‌تواند برای کاهش درد در این ناحیه موثر واقع شود. فیزیوتراپیست ها تمرینات ویژه‌ای را برای تقویت عضلات و کاهش درد در ناحیه کمر ارائه می‌کنند و با استفاده از ماساژ و مدالیته های ضد درد و التهاب، درد ایجاد شده در این ناحیه را بهبود می¬بخشند.

درمان کمر درد با فیزیوتراپی

هزینه فیزیوتراپی کمر در منزل

بسیاری از افرادی که نیازمند دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل هستند. با این سوال مواجه می‌شوند که این خدمات چه برتری‌هایی نسبت به خدمات فیزیوتراپی ارائه شده در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها دارد و چه مبلغی را باید برای دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل بپردازند.

با توجه به این که خدمات فیزیوتراپی کمر در منزل با اولین تماس بیمار به وی ارائه می‌شود و تنها برای یک نفر در نظر گرفته شده است؛ بنابراین روند بهبود بیمار سریع‌تر خواهد بود و وی نیازی به مراجعه به مراکز درمانی و انتظار در صف‌های طولانی نخواهد داشت.

توجه به این نکته ضروری به نظر می‌رسد که دریافت هزینه‌های پایین و غیرمتعارف تعیین شده برای ارائه خدمات فیزیوتراپی در منزل به این دلیل است؛ که مراکز ارائه کننده این خدمات از افراد غیر متخصص جهت انجام این کار بهره می‌گیرند.

چرا مرکز توانبخشی ایرانیان ؟

اما مرکز توانبخشی ایرانیان از فیزیوتراپیست های متخصص در این زمینه بهره می‌گیرد و خدمات مورد نظر را با هزینه معقول و منصفانه‌ای جهت رفاه حال بیماران ارائه می‌کند. تا تمامی افراد بتوانند از خدمات فیزیوتراپی کمر در منزل بهره‌مند شوند و نگرانی از بابت کیفیت خدمات ارائه شده و پرداخت هزینه فیزیوتراپی نداشته باشند.

برای دریافت فیزیوتراپی در منزل کافی است با شماره‌های ۰۹۱۲۰۱۷۸۵۶۸ – ۰۲۱۲۸۴۲۲۹۶۹ تماس حال نمایید، تا فیزیوتراپیست های حرفه ای این مرکز در منزل یا محل کارتان حاضر شوند و خدمات مورد نظر را ارائه کنند.

جهت اطلاع از هزینه فیزیوتراپی در منزل و دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل با ما تماس بگیرید.
۰۹۱۲۰۱۷۸۵۶۸ – ۰۲۱۲۸۴۲۲۹۶۹

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *