تماس با مرکز توانبخشی ایرانیان ، مشاوره فیزیوتراپی

توانبخشی بعد از عمل جراحی

توانبخشی بعد از عمل جراحی

توانبخشی بعد از عمل جراحی: باید توجه داشته باشیم که دزمان هایی که در برنامه توانبخشی بعد از عمل جراحی وجود دارد الزاما برای همه بیماران نمیشود استفاده کرد و باید انتقال به فاز های بعدی در برنانه توانبخشی بعد از عمل جراحی تحت نظر جراح و تیم توانبخشی بعد از عمل جراحی و فیزیوتراپی صورت گیرد و باید توجه داشته باشیم بدون مشورت با تیم نباید به تمرینات خود اضافه و در آن  تغییر ایجاد کنیم .

توانبخشی بعد از عمل جراحی

زمان مورد نظر برای کنار گذاشتن یک عصا یا عر دو عصا توسط دکتر جراح مشخص میشود لذا در این مورد طبق نظر ایشان عمل کنید .و هم چنین زمان کنار گذاشتن بریس نیز طبق دستور خود پزشک برداشته میشود .

برنامه توانبخشی بعد از عمل جراحی که در پی امده است ،مربوط به برنامه فیزیوتراپی بعد از انجام بازسازی با استفاده از تاندون همسترینگ میباشد .این برنامه فیزیوتراپی پس ۲ روش دیگر عمل تغییر های اندکی دارد که در متن های بعدی آموزش آن را به طور خلاصه برای بیماران تهیه خواهیم کرد .

[irp posts=”6400″ name=”توانبخشی در منزل”]

بلافاصله بعد از روز جراحی برنامه ی توانبخشی بعد از عمل جراحی شما بایستی بر روی کاهش ورم و درد ،بدست آوردن دامنه کامل صاف کردن زانو (زانو باید کاملا صاف شود ) و بازیابی کنترل فعال مفصل زانو متمرکز بشود.

در فاز بعد شروع تمرین های قدرتی و تعادلی و افزایش دادن توانایی در راه رفتن در دستور برنامه توانبخشی بعد از عمل جراحی قرار خواهد گرفت ، درفاز های میانی تمرکز اصلی بر روی افزایش تقویت و توان عضله ها است که بدین منظور تمرین های افزایش استقامت ،قدرت و هماهنگ بودن عضلات. در برنامه گنجانده می شوند.

فاز نهایی : تمرکز بر روی تمرین هایی است که فرد را برای بازگشت به فعالیت های ورزشی و سنگین روزانه آماده می کند.

از جمله مواردی که ممکن است شما را از برنامه درمانی دور سازد عبارت اند از :

 • اگر زانوی شما درد و ورم داشت ،به آن فشار زیاد وارد کنید
 • اگر هدف های درمانی کوتاه مدت و بلند مدت برای خود نداشته باشید
 • اگر برنامه توانبخشی بعد از عمل جراحی که برای شما طراحی گردیده را بطور کامل اجرا نکنید
 • بدست نیاوردن حرکت های لازم در صورتی که در آن زمان برای شما توصیه شده است مانند صاف شدن کامل زانو

توانبخشی بعد از عمل جراحی

فاز یک (۲ هفته اول) توانبخشی بعد از عمل جراحی

تذکر جدی :توجه کنید که هیچ وقت تا زمانی که به شما اجازه ی صاف کردن زانو نداده اند آنرا نباید از حالت خم ،صاف کنید برای مثال وقتی روی صندلی نشسته اید یا کنار تخت (با زانو خم ) نباید بصورت ارادی زانو را صاف کرد.

هدف های توانبخشی بعد از عمل جراحی

 • کنترل کردن درد و ورم
 • مراقبت کردن از زانو و پانسمان انجام شده ای که بر روی آن قرار دارد
 • تمرین های ابتدایی دامنه حرکتی
 • بدست اوردن و حفظ کامل صاف شدن زانو به شکل غیرفعال
 • جلوگیری کردن از ضعف شدید عضله ۴ سر ران
 • تمرین کردن و آموزش نحوه ی صحیح با عصا
 • بدست آوردن خم زانو ۹۰ درجه

توانبخشی بعد از عمل جراحی

[irp posts=”6358″ name=”کاربرد فیزیوتراپی در توانبخشی”]

کنترل درد و ورم در توانبخشی بعد از عمل جراحی

استراحت کردن :

در بین زمان هایی که تمرین میکنید استراحت کنید و هنگام استراحت پای خود را از سطح  لگن خود بالاتر قرار دهید تا ورم آن کاهش یابد و دقت داشته باشید که هنگامی پا را بالا بالاتر قرار میدهید زانو خم نشود.

یخ :

برای کاهش درد و ورم هر ۲-۳ ساعت یکبار برای مدت ۸-۱۰ دقیقه یخ روی زانو بگذارید و دقت داشته باشید آنرا روی پا ماساژ دهید و از ثابت نگه داشتن آن خودداری کنید.

فشار :

طی ۴۸ ساعت اول غالبا میبایست بانداژ پا ثابت بوده و باز شود. پس از آن هنگام تمرین کردن و یخ گذاری آنرا باز کرده سپس از پایین به طرف بالا با فشار مناسب آنرا روی پای خود ببندید .

 

تمرین های دامنه حرکتی در توانبخشی بعد از عمل جراحی

تمرین صاف شدن زانو : برای صاف شدن زانو روی سطحی صاف مانند تخت ،زمین با پاهی صاف بشینید و پاشنه ی پایی که جراحی شده را بر روی یک بالش یا رول حوله ای و یا چیز دیگری شبیه اینها بگذارید به طوری که ران کمی بالاتر از سطح قرار بگیرد . در این حالت عضله های خود را به طور کامل شل کنید تا زانو تحت فشار جاذبه صاف شود تعداد و مدت زمان  انجام تمرین توسط فیزیوتراپیست تعیین میشود ،تمرین های دیگری هم وجود دارد که توسط تیم توانبخشی بعد از عمل جراحی به شما تجویز میگردد.

توانبخشی بعد از عمل جراحی

[irp posts=”6382″ name=”فیزیوتراپی در منزل”]

تمرین های خم کردن زانو در توانبخشی بعد از عمل جراحی :

لبه یک صندلی یا تخت بشینید و ارتفاع آن باید بع قدری باشد که زمان خم شدن زانو تا ۹۰درجه کف پا به زمین برخورد نکند ، در ابتدای تمرین پایی که جراحی شده  را با کمک پای دیگر که سالم است و زیر آن قرار داده ایم صاف کرده سپس به آرامی درحالی که پای سالم زیر پای جراحی شده است زانو را رها کرده تا فشار جاذبه خم بشود. وقتی که زانوی جراحی شده به انتهای دامنه ممکت رسید پای سالم را بر روی آن قرار دهید و در جهت خم شدن به آن فشار وارد کنید هدف از این کار رسیدن به ۹۰ درجه خم زانو می باشد.

توجه : هنگامی که این تمرینات را انجام میدهید به هیچ وجه پس از خم کردن زانوی جراحی شده بصورت ارادی و با منقبض کردن عضله ها روی ران ،زانو راوصاف نکنید ویا در حالت صاف نگه ندارید .امکان ایراد آسیب به گرفت در انجام این حرکت وجود دارد ، برای انجام صاف کردن زانو پس از تمرین بالای پای سالم را پشت پایی که جراحی شده قرار داده و با پای سالم پایی که جراحی شده را صاف کنید.

به پشت خوابیده و با کشیدن پایی که جراحی شده روی تخت زانو را خم کنید و برای صاف کردن زانو ،زانوی پای دیگر را پشت پایی ک جراحی  شده قرار میدهیم و با استفاده از آن زانوی جراحی شده را صاف میکنیم .در مراحل بعد میتوانیم وسایلی مانند نوار حوله یا پارچه را جلوی مچ پایی ک جراحی شده بندازیم و زمانی که زانو. به انتهای  دامنه ممکن رسید با استفاده از آن نواری  که دو سر آن را دردست داریم به زانو جهت خم شدن فشار وارد میکنیم .

مرکز توانبخشی ایرانیان ، ارائه دهنده خدمات توانبخشی در منزل ، مراقبت در منزل با کادری حرفه ای و مجرب آماده ارائه خدمات توانبخشی در منزل و فیزیوتراپی در منزل با رعایت اصول فیزیوتراپی و توانبخشی در منزل می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *