ورزش های مضر برای دیسک کمر و کمر درد

ورزش مضر برای دیسک کمر

ورزش های مضر برای دیسک کمر و کمر درد را بشناسید.

ورزش های مضر برای دیسک کمر می‌توانند شرایط این بیماری را وخیم‌تر کنند. دیسک کمر یکی از شایع‌ترین مشکلات در افراد است که امروزه سن ابتلا به این بیماری کاهش‌یافته است. دیسک کمر به وضعیتی گفته می‌شود که در آن صفحه بین مهره‌ای در ستون فقرات دچار پارگی یا بیرون‌زدگی ‌شود. فته می‌شود. اگر این وضعیت به اعصاب ستون فقرات فشار وارد کند باعث ایجاد درد زیادی ایجاد خواهد شد و این درد معمولاً در قسمت پایین کمر حس می‌شود.

ورزش های مضر برای دیسک کمر
ورزش های مضر برای دیسک کمر

دیسک کمر می‌تواند به علت بلند کردن یک جسم سنگین از روی زمین شروع شود و فرد را تا آخر عمر دچار شدیدی بکند. در برخی موارد برای فرد چندین روز استراحت مطلق تجویز می‌شود تا درد تسکین یابد. بدیهی است که در این مدت فرد نباید هیچگونه فعالیت ورزشی داشته باشد. ورزش های مضر برای دیسک کمر و کمر درد را در این مطلب معرفی خواهیم کرد که با اجتناب از انجام این ورزش‌های مضر از آسیب بیشتر به کمر جلوگیری کنیم.

بهترین درمان دیسک کمر

ورزش های مضر برای دیسک کمر و کمر درد که نباید انجام داد.

خم شدن و رساندن دست به پنجه پا

یکی از ورزش های مضر برای دیسک کمر، حرکت خم شدن و رساندن دست‌ها به پنجه‌های پا، می تواند باعث اعمال فشار زیادی بر دیسک‌ها و رباط‌های کمر شود. همچنین ممکن است سبب کشیدگی بیش از حد عضلات و زردپی‌های قسمت‌های پایینی کمر شوند.

ورزش مضر برای کمر درد
ورزش مضر برای کمر درد

دراز نشست

اگر ستون فقرات شما ضعیف باشد انجام حرکت درازنشست یعنی تغییر وضعیت ناگهانی از حالت خوابیده به حالت نشسته می‌تواند فشار بسیار شدیدی روی ستون فقرات شما وارد ‌کند. بنابراین می‌توان تمرینات نیمه نشسته را جایگزین انجام این ورزش مضر کرد.

 تمرین با دستگاه پرس پا

پرس پا دستگاهی است که فرد در حالت دراز کشیده بر روی آن قرار می‌گیرد و سعی می کند تا با نیروی پای خود وزنه‌های دستگاه را به سمت بالا ببرد. افرادی که مبتلا به کمر درد و یا دیسک کمر هستند با انجام این ورزش فشار بسیار زیادی بر روی ناحیه کمری خود خواهند آورد و ممکن است دچار بیرون‌زدگی یا فتق دیسک کمر شوند.

ورزش مضر برای دیسک کمر

تمرینات چرخشی

دیسک ستون فقرات چیزی شبیه به یک ساختار ژله‌ای است که قسمت داخلی آن نرم و قسمت خارجی آن سخت‌تر است. این ساختار ژله‌ای بین مهره‌های ستون فقرات قرار دارد. فتق دیسک کمر  مشکلی است که برای این ساختار به وجود می‌آید و شامل خارج شدن بخشی از ماده نرم داخل دیسک کمر از طریق شکافی است که بر روی قسمت سخت دیسک کمر وجود دارد. فتق دیسک اغلب در بخش‌های پایین کمر و در سمت پایین ستون فقرات بالای لگن رخ می‌دهد؛ بنابراین انجام حرکات چرخشی علاوه بر تشدید کردن دیسک کمر می‌تواند باعث بروز فتق دیسک نیز شود. در واقع ورزش های مضر برای دیسک کمر در آن‌ها نیاز است تا کمر خود چرخش داشته باشد برای دیسک کمر بسیار مضر هستند.

تاثیر مخرب ورزش بر دیسک کمر
تاثیر مخرب ورزش بر دیسک کمر

ورزش با استفاده از دستگاه ساق پا ایستاده

از دیگر ورزش های مضر برای دیسک کمر می توان به تمرین با دستگاه ساق پا ایستاده اشاره کرد. از این دستگاه برای تقویت عضلات ساق پا استفاده می‌کنند اما گاهی اوقات به هنگام تمرین، ممکن است وزن دستگاه برروی شانه‌های شما بیافتد. این اتفاق فشار زیادی بر ستون فقراتتان وارد می‌کند که برای افراد مبتلا به دیسک کمر بسیار مضر و خطرناک است.

ضرر دستگاه ساق پا ایستاده برای دیسک کمر

بارپی

انجام تمرین بارپی باعث بالا رفتن ضربان قلب شما می شود و همچنین فیبرهای عضلانی شما را تقویت می‌کند. در واقع بارپی تمرینی است که کالری بسیار زیادی را می‌سوزاند و قدرت عضلانی بدن شما در پی انجام این تمرین تقویت می‌شود. البته در صورتی که شما دچار کمردرد و یا دیسک کمر هستید، این ورزش برای شما پیشنهاد نمی‌شود و در دسته ورزش های مضر برای دیسک کمر قرار دارد.

ضرر ورزش بارپی برای کمر درد
درمان آرتروز کمر با ورزش

ورزش با استفاده از دستگاه داخل ران

از دیگر ورزش های مضر برای دیسک کمر، تمرین با دستگاهی به نام دستگاه داخل ران است. این دستگاه وسیله‌ای است که هنگام فشردن وزنه‌ها به هم یا دور کردنشان از هم به ستون فقرات شما فشار وارد می‌کند. اگر می‌خواهید با استفاده از این دستگاه روی پاهای خود کارکنید بهتر است به‌جای آن از الیپتیکال، دوچرخه ثابت یا تردمیل استفاده کنید.

ضرر ورزش برای دیسک کمر و کمر درد

بلند کردن وزنه

اگر می‌خواهید با وزنه ورزش کنید، باید بدانید که خم شدن و برداشتن آن و برگشتن به حالت ایستاده به ستون فقرات شما شوک وارد می‌کند و در گروه ورزش های مضر برای دیسک کمر قرار می‌گیرد.  

ددلیفت

ددلیف نیز در دسته ورزش های مضر برای دیسک کمر است. به هنگام انجام این حرکت، یکی از مشکلات حرکتی که در هنگام خم شدن به سمت جلو برای بلند کردن یک وسیله ایجاد می شود، آن است که معمولا  پایین کمر به سمت بیرون انحنا پیدا می‌کند. هرچند ممکن است خود متوجه این موضوع نباشید. انجام حرکت ددلیفت نیاز به اجرا شدن یک مکانیسم کامل را دارد. حتی اگر این حرکت به‌ صورت کاملاً درست اجرا شود، فشار بسیار زیادی روی دیسک شما وارد خواهد کرد.

ضرر بلند کردن وزنه برای کمر درد

دویدن

دیسک‌های کمر نقش دریافت‌کننده و تولیدکننده فشارهای وارد شده به کمر شما را دارند. هنگام دویدن، به‌صورت مکرر به کمر فشار وارد می‌شود که این امر به‌خودی‌خود باعث افزایش فشار و ضربه به دیسک‌های کمر خواهد شد.

دویدن معمولاً باعث فتق دیسک کمر خواهد شد. اما اگر فرد دونده مشکل دیسک کمر داشته باشد، دویدن وضعیت دیسک را وخیم‌تر می‌کند و یا باعث بروز سایر دردها در ناحیه کمر می‌شود. در نتیجه این ورزش هم از ورزش های مضر برای دیسک کمر محسوب می‌شود.

تاثیر دویدن در کمر درد و دیسک کمر

ورزش حرکتی صبح‌به‌خیر هالتر

این  حرکت از ورزش های مضر برای دیسک کمر است که می‌توانند به فردی که مشکل دیسک کمر ندارد هم آسیب برساند. در این ورزش وزنه‌ها را روی شانه‌های خود قرار می‌دهید و از باسن به سمت جلو خم می‌شوید تا سینه‌هایتان به زمین پرت شوند و هم‌زمان ستون فقرات و پاهای شما صاف بمانند. این ورزش به دلیل اینکه فشار زیادی به پایین کمر و لگن می‌آورد، می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

ضرر ورزش هالتر

حرکت کشش پای صاف یا کشش عضله همسترینگ

در حرکاتی که پاها به صورت مستقیم و کشیده باشند، به نسبت حرکاتی که در آن‌ها پاها حالت خمیده داشته باشند، فشار بیشتری به ستون فقرات وارد خواهد شد. بهتر است تا هنگامی‌که عضلات پشت و کمر خود را تقویت نکرده‌اید از انجام این تمرینات بپرهیزید زیرا می توانند فشار زیادی به ناحیه کمر وارد کنند.

فیزیوتراپی فتق دیسک کمر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *