مینیسک زانو چیست ؟

مینیسک زانو چیست

مینیسک زانو نقش بسیار مهمی در زانو ایفا می کند و به گونه ای دامنه حرکتی مفصل زانو را به صورت پایدار نگه می دارد. چرخش داخلی و خارجی زانو و همچنین خم و باز شدن زانو از طریق مینیسک ها صورت می گیرد و این حرکات را محدود می کند.

جالب است بدانید : عمل لغزنده کردن مفصل زانو توسط مینیسک زانو انجام می شود. هر زانو از دو مینیسک تشکیل شده است، یک مینیسک داخلی و یک مینیسک خارجی. اگر بخواهیم واضح تر نقش مینیسک را برایتان توضیح دهیم به اینصورت است که مینیسک ها به بافتی همچون غضروف گفته می شود که با خاصیت ارتجاعی و محکمی که دارند ما بین دو استخوان مفصل زانو گرفته اند.

در واقع مینیسک بین استخوان ران و ساق پا گرفته است و وظیفه مهم و اصلی آن جذب کردن شوکی است که به زانو وارد می شود، تصور کنید، جسم سنگینی را بلند می کنید و یا در هنگام دویدن پای شما در هر زمانی با شدت به زمین می خورد، وظیفه ی مینیسک ها جذب این ضربه هاست که باعث می شود به زانو شوک وارد شود و مینیسک ها با جذب این ضربه ها از صدمه دیدن مفصل زانو جلوگیری کرده و باعث کاهش ضربه ها می شود.

با توجه به اهمیت این مبحث ما تصمیم گرفتیم در این مطلب در رابطه با  ” علت و درمان مینیسک زانو ” مطالب مفید و قابل توجهی را برایتان ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

علائم مینیسک زانو چیست

پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو با توجه به اینکه چه شکلی و در کدام بخش از آن رخ داده است به انواع پارگی های طولی، عرضی، زبانه ای، مخلوطی، شاخه ای و یا دسته سطل تقسیم می شود. بیشترین درصد پارگی های زانو در زمان ورزش رخ می دهد که غالبا با پارگی رباط زانو متقاطع قدامی به همراه خواهد بود.

درمان ساییدگی زانو با تمرینات ورزشی

علت آسیب دیدگی مینیسک زانو چیست ؟

آسیب دیدگی مینیسک در زمانی رخ می دهد که زانو در هنگام چرخش تحت فشار قرار گیرد، زمانیکه مینیسک بین استخوان زانو و درشت نی تحت فشار زیاد قرار گیرد مینیسک ها دچار آسیب می شوند و مینیسک داخلی بیشتر از مینیسک خارجی آسیب می بیند.

دلایل پارگی مینیسک زانو

 • افزایش سن
 • ورزش هایی که با برخورد همراه هستند مانند هاکی
 • دومیدانی
 • بلند کردن اجسام سنگین

انواع پارگی مینیسک

همانطور که ذکر شد، پارگی مینیسک زانو با توجه به شکل و ناحیه ای که ایجاد شده است دسته بندی می شود. پارگی غالبا در بخش میانی و بیرونی یا در یک سوم میانی مینیسک ایجاد می شود. زمانیکه پارگی مینیسک در بخش خارجی اتفاق می افتد زودتر از مابقی قسمت ها بهبود می یابد چرا که به رگ های خونی نزدیک تر است. همچنین پارگی ها ممکن است در نواحی زیر هم ایجاد شود:

 • شاخ قدامی
 • شاخ پشتی
 • پارگی های پیچیده
 • پارگی مینیسک دسته سطلی
 • پارگی مینیسک شبیه به بال
 • پارگی های طولی
 • پارگی های عرضی
 • پارگی شعاعی

آسیب دیدگی مینیسک چه علائمی دارد؟

زمانیکه زانو دچار آسیب دیدگی شود، با چرخیدن دچار درد و التهاب میشود و در بیشتر مواقع زانو قفل می کند که نشان دهنده متلاشی شدن مینیسک زانو است. منتها اگر زانو حساس شده است و در ناحیه ای از زانو حس ناخوشایندی دارید احتمال بیرون زدگی مایع مفصل وجود دارد که هرقدر طولانی تر شود ضعف در حرکت را به همراه خواهد داشت.

مینیسک زانو چیست

درمان آسیب دیدگی مینیسک به عوامل زیر بستگی دارد:

 • ناحیه پارگی و اندازه آن
 • سن فرد
 • میزان تحرک و فعالیت شخص

جالب است بدانید: بخش خارجی مینیسک زانو به دلیل اینکه به رگ های خونی نزدیک تر است در اکثر مواقع خود به خود ترمیم می شود، منتها مینیسک داخلی به دلیل عدم داشتن رگ های خونی زیاد، مواد مغذی لازم برای ترمیم به اندازه کافی به آن ناحیه نمی رسد به همین دلیل آسیب دیدگی  و پارگی مینیسک در بخش میانی نمی تواند خود به خود ترمیم و بازسازی شود. لازم است بدانید: هر نوع پارگی که در مینیسک داخلی زانو رخ می دهد نیازمند جراحی نیست و در زمان هایی که زانو دچار قفل شدن نمی شود می توانیم از درمان های خانگی بهره مند شویم.

روش درمان ساییدگی زانو

درمان های خانگی آسیب دیدگی مینیسک زانو

استراحت کنید!

بی شک استراحت و کاهش فعالیت بدنی در کاهش درد و ترمیم نواحی آسیب دیده نقش مثمر ثمری خواهد داشت. اگر در ناحیه زانوی خود احساس درد دارید، فعالیت هایتان را کاهش دهید و راه رفتن را به حداقل برسانید. پریدن و بالا و پایین رفتن از پله را کم کرده و سعی کنید از چوب زیر بغل در زمان راه رفتن استفاده کنید.

می توانید برای کاهش درد از یخ استفاده کنید!

استفاده از یخ برای کاهش درد بسیار تاثیرگذار است. برای اینکار کافیست روزانه هر چند ساعت یکبار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از یخ برای کاهش درد در ناحیه زانو استفاده کنید.

تحت فشار قرار دادن زانو

تحت فشار قرار دادن زانو مانند استفاده از زانو بندهای مخصوص و یا باند کشی می تواند به درمان درد کمک بسزایی کند.

حالت قرارگیری زانو

جالب است بدانید: زمانیکه زانو در موقعیت بالاتری از سطح بدن قرار می گیرد باعث کاهش درد می شود. سعی کنید در زمانیکه نشسته اید و یا دراز می کشید بالش مناسبی را در زیر زانوی خود قرار دهید تا کمی بالاتر قرار گیرد.


استفاده از داروهای تسکین دهنده و ضد التهاب

در مواقعی که درد شدیدی دارید می توانید از داروهای ضد التهاب استفاده کنید تا درد را کاهش دهد، منتها یادتان باشد استفاده بیش از حد از این مسکن ها می تواند عوارضی برای شما داشته باشد و با تجویز پزشک از آنها استفاده کنید.

درمان مینیسک زانو

فیزیوتراپی

یکی از موثرترین راههای درمان درد زانو، فیزیوتراپی است و اکثر پزشکان ۱۰ جلسه فیزیوتراپی را برای کاهش درد مفصل زانو توصیه می کنند.

فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو

ورزش را فراموش نکنید!

ورزش کردن نه تنها برای سلامتی بدن مفید است بلکه در مواقع درد هم باعث کاهش درد در بدن می شود. اگر دچار آسیب دیدگی زانو شده اید و احساس درد دارید، می توانید از ورزش های کششی برای تقویت کردن مفصل زانو استفاده کنید. همچنین توصیه می شود انجام صحیح ورزش ها را از مرکز فیزیوتراپی بپرسید.

دویدن و پریدن ممنوع

دویدن و پریدن در گروه فعالیت های بدنی ضربه ای و فشاری قرار دارند و باعث شدید تر شدن آسیب دیدگی زانو می شود. سعی کنید  از دویدن و پریدن خودداری کنید.

ترمیم مینیسک زانو با استفاده از عمل جراحی

زمانیکه زانو دچار قفل شدگی می شود، عمل جراحی یکی از راههای موثر برای ترمیم مینیسک زانو است که پزشک با ترمیم و یا برداشتن بخشی از مینیسک که دچار پارگی شده است درد را از بین می برد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *