فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل روشی از درمان می باشد که بیشتر روش های غیر جراحی و غیر دارویی نظیر تمرین درمانی ، مانورهای دستی ، هیدرو تراپی و درمانهای طبیعی را استفاده می کند. دیگر نیازی نیست بیمارانی که قابلیت حرکتی ندارند از منزل خارج کنید ، فیزیوتراپیست های ما با وسایل و تجهیزات کامل به منزل شما می آیند و فیزیوتراپی در منزل شما انجام می گیرد. مرکز توانبخشی ایرانیان آمادگی ارسال فیزیوتراپیست های ماهر به محل کار و منزل شما به منظور انجام فیزیوتراپی را به صورت شبانه روزی دارد.

فیزیوتراپی درمنزل

در فیزیوتراپی از نور ، پروتو های فروسرخ و فرا بنفش ، ورزش ، جریان برق و گرما استفاده می شود. فیزیوتراپی حوزه ای از پزشکی می باشد که درمان ، پیشگیری از بیماری ها ، بالا بردن سطح سطلامت و توانبخشی از اهداف آن می باشد. فیزیوتراپی ( فیزیوتراپی در منزل ) مدلی از بازپروری فیزیکی می باشد که در کاهش درد اندام ها ، درد استخوان و درد مفاصل کمک می کند و باعث بهبود مشکلات حرکتی و درد می شود. فیزیوتراپ ها با استفاده از دستگاه های الکتریکی و عبور جریان هال الکتریکی بسیار ضعیف از بدن درد بدن را کاهش می دهند و یا با تحریکات الکتریکی عضلات بعد از جراحی ، سعی می کنند عضلات بخش جراحی شده را همانند قبل به صورت قوی و کار نگه دارند. در این رشته فیزیوتراپیست به عنوان درمانگر شناخته می شود که به نوعی یک پراکتیشینر  می باشد. با توجه به اینکه فیزیوتراپی درمانی جسمانی و فیزیولوژیک بیماری ها می باشد فیزیولوژی حرکت و حرکت شناسی و آناتومی در آن از میزان اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.

فیزیوتراپی به سه دسته اصلی تقسیم می شود :

۱- تمرین درمانی :

فیزیوتراپیست با استفاده از تجویز ، آموزش و انجام ورزش های درمانی خاص ، ورزش در آب و ماساژ در منزل نسبت به افزایش سطح سلامت یا درمان بیمار اقدام می کند.

۲- الکترو تراپی :

درمان به کمک دستگاه ها خاص و ویژه ای انجام می شود. این نوع دستگه ها امواج خاصی نظیر امواج کوتاه رایویی ، امواج مافوق صوت ، امواج مایکرو ویو ، امواج الکتریکی را توید می کنند. ( فیزیوتراپی در منزل )

۳- مهارت درمان با دست (Manual Therapy) :

با اهمیت ترین بخش و حوزه فعالیت غیزیوتراپی در پزشکی شامل درمان موارد زیر می باشد :

 • بیماری های دستگاه حرکتی ( ارتوپدی )
 • بیماری های دستگاه اعصاب محیطی و مرکزی
 • بیماری های شغلی
 • بیماری های دستگاه قلبی و تنفسی
 • بیماری های پوستی و سوختگی ها
 • درد و کنترل درد

فیزیوتراپی در منزل

انواع مختلف فیزیوتراپی :

۱- فیزیوتراپی در اطفال :

فیزیوتراپی در اطفال

نزدیک به ۱۰ درصد کودکانی که متولد می شوند دارای نوعی از معولیت هستند که انجام فیزیوتراپی به موقع می توان در معلولیت موجود اقدامات مهم و موثری را انجام داد. این گونه ا معلولیت ها عبارتند از :

 1. فلج اطفال
 2. فلج زایمانی (ارب پالزی)
 3. فلج مغزی
 4. اختلال در مچ پا (مثل کف پای صاف ، و پا چنبری و غیره)
 5. تور تیکولی (کودکانی که با گردن کج به دنیا می آیند)

۲- فیزیوتراپی در بیماری های زنان :

فیزیوتراپی در بیماریهای زنان

فیزیوتراپی بیماری های زنان با هدف از بین بردن کاهش درد و  برخی عفونت ها چسبندگی ها که در بافتهای مختلف دستگاه تناسلی ایجاد می شود و همچنین عضلات اطراف لگن و عضلات ناحیه شکم ، انجام می شود که این موارد عبارتند از :

 • ضعف عضلات ناحیه لگن و شکم
 • در برخی از جراحی های دستگاه تناسلی زنان
 • کمر درد که منشا آن بیماری های زنان است
 • و …
 •  

۳- فیزیوتراپی در اعمال جراحی :

فیزیوتراپی در اعمال جراحی

می توان از فیزیوتراپی بهبود حال عمومی بیماران و کنترل و حفظ دامنه حرکت مفصل های نزیدک به محل عمل جهت رفع درد ، محدودیت حرکتی و چسبندگی استفاده کرد که موارد آن عبارتند از :

 • سوختگی ها
 • در برخی اعمال جراحی در ناحیه فک و صورت
 • و غیره

۴- فیزیوتراپی بیماریهای پوستی :

فیزیوتراپی در بیماریهای پوستی

از فیزیوتراپی بیماری های پوستی به منظور کاهش درد جهت بهبودی سریع و بهتر صدمات پوستی کمک کرد که این بیماری های پیوستی عبارتند از :

 • سوختگی پوست و زنا و آکنه و لوپوس
 • در اعمال جراحی پلاستیک
 • و اعمالی که برای زیبایی انجام می شود

۵- فیزیوتراپی بیماران بستری در بخش های بیمارستان :

فیزیوتراپی بیماران بستری

بیمارانی که در بیمارستان بستری می شوند از حرکت بسیار کمی در بیمارستان برخوردار هستند و تحرک بسیار کمی در زمان بستری دارند که عدم تحرک کافی باعث ضعف عضلات ، خشکی مفاصل ، و جمع شدن ترشحات در ریه و زخم بستر می شود که جهت جلوگیری این مشکلات باید بعد از تجویز پزشک روزانه یک مرتبه تتمرینات تنفسی ، حرکات فعال و غیرفعال و ارائه راهنمایی لازم توسط فیزیوتراپیست از وجود آمدن مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

۶- فیزیوتراپی بیماریهای قلبی و تنفسی :

فیزیوتراپی بیماریهای قلبی

فیزیوتراپی در بیماران تنفسی شامل تقویت عضلات سیستم تنفسی ، اصلاح الگوی تنفسی ، تخلیه ترشحات داخل ریه و مجاری تنفسی ، تحریک رفلکس سرفه و آموزش تمرینات تنفس و روش های تنفسی می باشد. همچنین برای درمان در بیمارستان قلبی شامل افزایش کارایی سیستم قلبی عروقی ، بهبودی وضعیت بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.

۷- فیزیوتراپی سالمندان :

فیزیوتراپی سالمندان

سالمندان با بالا رفتن سن و کاهش فعالیت دچار ناتوانی و ضعف بدن می شوند لازم می باشد تحت نظر فیزیوتراپیست حرکات ورزشی مناسبی را انجام دهند تا از بروز مشکلات پیشگیری شود. به همین دلیل به توانبخشی سالمندان در منزل نیاز دارند.

 

فیزیوتراپی در منزل بیمار :

فیزیوتراپی در منزلبرخی از بیمارن آسیب دیده که به فیزیوتراپی نیاز دارند و به دلیل سن بالا قادر به خروج از منزل نیستند ، می توانند از خدمات مرکز توانبخشی ایرانیان جهت فیزیوتراپی در منزل و محل کار خود استفاده نماینند. فیزیوتراپیست با تمامی تجهیزات و وسایل مورد نیاز فیزیوتراپی به منزل بیمار مراجعه می کند تا فیزیوتراپی را در منزل و محل کار بیمار انجام دهد.

بیماری هایی همچون بیماری های مغز و اعصاب ، سکته مغزی و بیماران ارتوپدیک و همینطور به دلیل جراحی های سنگین ، سن بالا ، عوارض بیمارستانی قادر به خروج از منزل جهت مراجعه به مراکز فیزیوتراپی نیستند که در این موارد بهترین روش استفاده از خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی در منزل می باشد که توسط مرکز توانبخشی ایرانیان ارائه می شود.

چنانچه مراجعه به کلینیک و مراکز فیزیوتراپی برای بیمار شما ممکن نیست ، به راحتی می توانید فقط با یک تماس با مرکز توانبخشی ایرانیان از خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی در منزل استفاده کنید. دیگر نیازی نیست بیمارانی که قابلیت حرکتی ندارند از منزل خارج کنید ، فیزیوتراپیست های ما با وسایل و تجهیزات کامل به منزل شما می آیند و فیزیوتراپی در منزل شما انجام می گیرد.

مرکز توانبخشی ایرانیان آمادگی ارسال فیزیوتراپیست های ماهر به محل کار و منزل شما به منظور انجام فیزیوتراپی در منزل را به صورت شبانه روزی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *