فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل روشی از درمان می باشد که بیشتر روش های غیر جراحی و غیر دارویی نظیر تمرین درمانی ، مانورهای دستی ، هیدرو تراپی و درمانهای طبیعی را استفاده می کند. دیگر نیازی نیست بیمارانی که قابلیت حرکتی ندارند از منزل خارج کنید ، فیزیوتراپیست های ما با وسایل و تجهیزات کامل به منزل شما می آیند و فیزیوتراپی در منزل شما انجام می گیرد. مرکز توانبخشی ایرانیان آمادگی ارسال فیزیوتراپیست های ماهر به محل کار و منزل شما به منظور انجام فیزیوتراپی را به صورت شبانه روزی دارد.

فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی درمنزل

در فیزیوتراپی از نور ، پروتو های فروسرخ و فرا بنفش ، ورزش ، جریان برق و گرما استفاده می شود. فیزیوتراپی حوزه ای از پزشکی می باشد که درمان ، پیشگیری از بیماری ها ، بالا بردن سطح سطلامت و توانبخشی از اهداف آن می باشد. فیزیوتراپی ( فیزیوتراپی در منزل ) مدلی از بازپروری فیزیکی می باشد که در کاهش درد اندام ها ، درد استخوان و درد مفاصل کمک می کند و باعث بهبود مشکلات حرکتی و درد می شود. فیزیوتراپ ها با استفاده از دستگاه های الکتریکی و عبور جریان هال الکتریکی بسیار ضعیف از بدن درد بدن را کاهش می دهند و یا با تحریکات الکتریکی عضلات بعد از جراحی ، سعی می کنند عضلات بخش جراحی شده را همانند قبل به صورت قوی و کار نگه دارند. در این رشته فیزیوتراپیست به عنوان درمانگر شناخته می شود که به نوعی یک پراکتیشینر  می باشد. با توجه به اینکه فیزیوتراپی درمانی جسمانی و فیزیولوژیک بیماری ها می باشد فیزیولوژی حرکت و حرکت شناسی و آناتومی در آن از میزان اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.

فیزیوتراپی به سه دسته اصلی تقسیم می شود :

۱- تمرین درمانی :

فیزیوتراپیست با استفاده از تجویز ، آموزش و انجام ورزش های درمانی خاص ، ورزش در آب و ماساژ نسبت به افزایش سطح سلامت یا درمان بیمار اقدام می کند.

۲- الکترو تراپی :

درمان به کمک دستگاه ها خاص و ویژه ای انجام می شود. این نوع دستگه ها امواج خاصی نظیر امواج کوتاه رایویی ، امواج مافوق صوت ، امواج مایکرو ویو ، امواج الکتریکی را توید می کنند. ( فیزیوتراپی در منزل )

۳- مهارت درمان با دست (Manual Therapy) :

با اهمیت ترین بخش و حوزه فعالیت غیزیوتراپی در پزشکی شامل درمان موارد زیر می باشد :

 • بیماری های دستگاه حرکتی ( ارتوپدی )
 • بیماری های دستگاه اعصاب محیطی و مرکزی
 • بیماری های شغلی
 • بیماری های دستگاه قلبی و تنفسی
 • بیماری های پوستی و سوختگی ها
 • درد و کنترل درد

فیزیوتراپی در منزل

انواع مختلف فیزیوتراپی :

۱- فیزیوتراپی در اطفال :

فیزیوتراپی در اطفال

نزدیک به ۱۰ درصد کودکانی که متولد می شوند دارای نوعی از معولیت هستند که انجام فیزیوتراپی به موقع می توان در معلولیت موجود اقدامات مهم و موثری را انجام داد. این گونه ا معلولیت ها عبارتند از :

 1. فلج اطفال
 2. فلج زایمانی (ارب پالزی)
 3. فلج مغزی
 4. اختلال در مچ پا (مثل کف پای صاف ، و پا چنبری و غیره)
 5. تور تیکولی (کودکانی که با گردن کج به دنیا می آیند)

۲- فیزیوتراپی در بیماری های زنان :

فیزیوتراپی در بیماریهای زنان

فیزیوتراپی بیماری های زنان با هدف از بین بردن کاهش درد و  برخی عفونت ها چسبندگی ها که در بافتهای مختلف دستگاه تناسلی ایجاد می شود و همچنین عضلات اطراف لگن و عضلات ناحیه شکم ، انجام می شود که این موارد عبارتند از :

 • ضعف عضلات ناحیه لگن و شکم
 • در برخی از جراحی های دستگاه تناسلی زنان
 • کمر درد که منشا آن بیماری های زنان است
 • و …
 •  

۳- فیزیوتراپی در اعمال جراحی :

فیزیوتراپی در اعمال جراحی

می توان از فیزیوتراپی بهبود حال عمومی بیماران و کنترل و حفظ دامنه حرکت مفصل های نزیدک به محل عمل جهت رفع درد ، محدودیت حرکتی و چسبندگی استفاده کرد که موارد آن عبارتند از :

 • سوختگی ها
 • در برخی اعمال جراحی در ناحیه فک و صورت
 • و غیره

۴- فیزیوتراپی بیماریهای پوستی :

فیزیوتراپی در بیماریهای پوستی

از فیزیوتراپی بیماری های پوستی به منظور کاهش درد جهت بهبودی سریع و بهتر صدمات پوستی کمک کرد که این بیماری های پیوستی عبارتند از :

 • سوختگی پوست و زنا و آکنه و لوپوس
 • در اعمال جراحی پلاستیک
 • و اعمالی که برای زیبایی انجام می شود

۵- فیزیوتراپی بیماران بستری در بخش های بیمارستان :

فیزیوتراپی بیماران بستری

بیمارانی که در بیمارستان بستری می شوند از حرکت بسیار کمی در بیمارستان برخوردار هستند و تحرک بسیار کمی در زمان بستری دارند که عدم تحرک کافی باعث ضعف عضلات ، خشکی مفاصل ، و جمع شدن ترشحات در ریه و زخم بستر می شود که جهت جلوگیری این مشکلات باید بعد از تجویز پزشک روزانه یک مرتبه تتمرینات تنفسی ، حرکات فعال و غیرفعال و ارائه راهنمایی لازم توسط فیزیوتراپیست از وجود آمدن مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

۶- فیزیوتراپی بیماریهای قلبی و تنفسی :

فیزیوتراپی بیماریهای قلبی

فیزیوتراپی در بیماران تنفسی شامل تقویت عضلات سیستم تنفسی ، اصلاح الگوی تنفسی ، تخلیه ترشحات داخل ریه و مجاری تنفسی ، تحریک رفلکس سرفه و آموزش تمرینات تنفس و روش های تنفسی می باشد. همچنین برای درمان در بیمارستان قلبی شامل افزایش کارایی سیستم قلبی عروقی ، بهبودی وضعیت بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.

۷- فیزیوتراپی سالمندان :

فیزیوتراپی سالمندان

سالمندان با بالا رفتن سن و کاهش فعالیت دچار ناتوانی و ضعف بدن می شوند لازم می باشد تحت نظر فیزیوتراپیست حرکات ورزشی مناسبی را انجام دهند تا از بروز مشکلات پیشگیری شود.

 

فیزیوتراپی در منزل بیمار :

فیزیوتراپی در منزلبرخی از بیمارن آسیب دیده که به فیزیوتراپی نیاز دارند و به دلیل سن بالا قادر به خروج از منزل نیستند ، می توانند از خدمات مرکز توانبخشی ایرانیان جهت فیزیوتراپی در منزل و محل کار خود استفاده نماینند. فیزیوتراپیست با تمامی تجهیزات و وسایل مورد نیاز فیزیوتراپی به منزل بیمار مراجعه می کند تا فیزیوتراپی را در منزل و محل کار بیمار انجام دهد.

بیماری هایی همچون بیماری های مغز و اعصاب ، سکته مغزی و بیماران ارتوپدیک و همینطور به دلیل جراحی های سنگین ، سن بالا ، عوارض بیمارستانی قادر به خروج از منزل جهت مراجعه به مراکز فیزیوتراپی نیستند که در این موارد بهترین روش استفاده از خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی در منزل می باشد که توسط مرکز توانبخشی ایرانیان ارائه می شود.

چنانچه مراجعه به کلینیک و مراکز فیزیوتراپی برای بیمار شما ممکن نیست ، به راحتی می توانید فقط با یک تماس با مرکز توانبخشی ایرانیان از خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی در منزل استفاده کنید. دیگر نیازی نیست بیمارانی که قابلیت حرکتی ندارند از منزل خارج کنید ، فیزیوتراپیست های ما با وسایل و تجهیزات کامل به منزل شما می آیند و فیزیوتراپی در منزل شما انجام می گیرد.

مرکز توانبخشی ایرانیان آمادگی ارسال فیزیوتراپیست های ماهر به محل کار و منزل شما به منظور انجام فیزیوتراپی در منزل را به صورت شبانه روزی دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *