علائم سکته مغزی و پیشگیری از سکته مغزی

علائم سکته مغزی

علائم سکته مغزی و پیشگیری از سکته مغزی

در این مطلب از سایت مرکز توانبخشی ایرانیان علائم سکته مغزی و راه های پیشگیری از سکته مغزی را برای شما توضیح می دهیم ، به بیان چند مورد از علائم سکته مغزی می پردازیم :

علائم سکته مغزی

ایجاد سکته مغزی و علائم سکته مغزی :

زمانی سکته مغزی رخ میدهد که رگ خونی تغذیه کننده مغز مسدود یا پاره شود .بنابراین قسمتی از مغز که توسط این رگ تغذیه میشود و هم چنین بخش هایی از که توسط آن از مغز کنترل میشوند ،دیگر کار نمیکنند و از کار می افتند .

حمله های گذرای ایسکمیک (کاهش خون رسانی ) یا TIA ها ،سکته هایی هستند هشدار دهنده که پیش از سکته اصلی رخ میدهند . زمانی که لخته خون یک سرخرگ را برای مدت زمان کوتاهی دچار انسداد کند رخ میدهند .علایم TIAمشابه سکته مغزی هستند اما اغلب اوقات چند دقیقه طول میکشند .اگر دچار این علایم شدید ضروری است که هرچه سریعتر به بیمارستان مراجعه کنید .

کلسترول بالای خون ،بیماری های قلبی و استعمال دخانیات ،پرفشاری خون کنترل نشده افراد را برای ابتلا به سکته مغزی بیشتر در معرض قرار میدهند .

علائم سکته مغزی و پیشگیری از سکته مغزی

علائم سکته مغزی و علائم هشدار دهنده سکته مغزی :

از علائم سکته مغزی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

احساس ضعف کردن یا بی حسی ناگهانی در صورت ،بازو و پا بویژه در یک طرف بدن ،کاهش سطح هوشیاری ،مشکل در درک کردن مفاهیم و یا بطور ناگهانی صحبت کردن ،مکل بینایی در یک یا هر دو چشم ،وجود اختلال در راه رفتن ،عدم تعادل یا عدم هماهنگی ناگهانی ،سرگیجه ،درد شدید و ناگهانی سر بدون علتی مشخص

علائم سکته مغزی

پیشگیری از سکته مغزی :

با انجام دادن اقدامات زیر میتوانید جان خود را نجات دهید و با پیشگیری از سکته مغزی از ناتوانی بعد از سکته مغزی پیشگیری کنید :

سیگار نکشید و از افرادی که سیگار میکشند دوری کنید .

اگر کلسترول خون بالایی دارید آنرا تحت درمان قرار دهید .

از غذاهایی که مقدار پایینی از چربی ترانس و اشباع ،کلسترول و نمک دارند مصرف کنید .

از نظر جسمانی فعال باشید .

طبق دستور پزشک دارو های خود را مرتب مصرف نمایید.

مراقب وزن خود باشید و آنرا کنترل کنید .

و در صورتی که قند خون دارید (دیابت) مرتب قند خون خودرا کنترل کنید .

علائم سکته مغزی

علائم سکته مغزی

درمان سکته مغزی با فیزیوتراپی سکته مغزی :

سکته مغزی میتواند باعث مشکلات تعادل و ضعف یا فلج نیمی از بدن شود . فیزیوتراپی سکته مغزی کمک میکند که کنترل ماهیچه ها و حرکات عادی فرد به حالت عادی باز گردد.

انجام فیزیوتراپی سکته مغزی خیلی زود و به دنبال سکته مغزی در بیمارستان یا منزل آغاز میشود.

اگر فرد توانایی جا به جا شدن نداشته باشد فیزیوتراپ از وضعیت مناسب آن در تخت اطمینان حاصل میکند و به طور منظم وضعیت آن را تغییر می دهد تا از خشک شدن مفاصل و ماهیچه جلوگیری کند.

اگر فرد نتواند رو صندلی یا تخت بشیند فیزیوتراپ کمک میکند تا تعادل خود را حفظ نماید و بعد از این مرحله فرد میتواند با کمک بایستد و به آرامی راه برود.

درمان اندام های فلج یا ضعیف با حرکت های ساده و کوچک آغاز می شود . با پیشرفت شخص و قویتر شدن او حرکت های پیچیده تر تست میشوند و با تشویق کردن او روحیه پیدا میکند و تا هر دو سمت بدنش را به کار گیرد .این کار از استفاده کردن بیش از حد و اندازه از سمت سالم ممانعت می کند.

درمان گرفتگی عضله های این بیمار ها تلفیق انجام حرکت های نرمشی و مصرف کردن داروهای ضد اسپاسم میباشد .در صورتی که گرفتگی عضله ها رفع نشود آن موقع جراحی انجام میشود که روی مغز یا عضلات و مفاصل صورت میگیرد .جراحی موجب باز یابی برخی حرکات و از بین رفتن درد می شود.

مرکز توانبخشی ایرانیان آماده ارائه خدمات فیزیوتراپی سکته مغزی و توانبخشی سکته مغزی در منزل بیمار می باشد ، جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد فیزیوتراپی در منزل و توانبخشی در منزل با ما تماس بگیرید.

 

علائم سکته مغزی , پیشگیری از سکته مغزی , علائم سکته , سکته مغزی , پیشگیری از سکته , فیزیوتراپی سکته مغزی ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *