شکستگی مهره های گردن

شکستگی مهره های گردن

شکستگی مهره های گردن : در این مطلب در مورد پیش گیری شکستگی مهره های گردن و درمان شکستگی مهره های گردن می پردازیم ، خطرناک ترین عارضه ی شکستگی مهره های گردن ، آسیب نخاع می باشد.

نخاع ازداخل ستون مهره ی گردنی عبور می کند و شکستگی مهره های گردن می تواند به نخاع گردنی آسیب وارد کند . شکستگی مهره های گردن می تواند موجب فلج هر چهاردست و پا و حتی مرگ شود.

مکانیسم های مختلف شکستگی ستون فقرات گردنی در شکل های روبرو و زیر آمده است.

 

اقدام های اورژانس در مواجهه با بیمار دچار شکستگی گردن و شکستگی مهره های گردن :

در هر بیماری که دچار آسیب شدید بدنی به دنبال ضربه های ذکر شده گردیده است قبل از هر گونه حرکت دادن بیمار ، باید گردن بی حرکت شود.

این امر بخصوص در مورد بیمارهای بیهوش شده باید رعایت شود . در هر کدام از این بیماران ممکن است شکستگی گردن وجود داشته باشد. درصورت وجود شکستگی، هر گونه حرکت در گردن ممکن است موجب آسیب های جبران ناپذیر به نخاع شود.

تا وقتی بیمار در بیمارستان از ناحیه ی گردن عکس بگیرد و دکتر از سلامت ستون مهره گردنی او مطمئن نشود ، گردنبند به گردن بیمار بسته باقی میماند . پزشک برای تشخیص شکستگی مهره های گردن از رادیوگرافی معمولی و سی تی اسکن استفاده می کند و برای بررسی آسیب احتمالی نخاع ممکن است از  “ ام آر آی ” استفاده بکند.

فیزیوتراپی گردن

 

شکستگی مهره های گردن

درمان شکستگی مهره های گردن :

درمان شکستگی گردن ، بستگی به این که شکستگی در کدام یک از مهره های گردنی ایجاد شده و شکل و شدت شکستگی آن چگونه است متفاوت میباشد.

شکستگی گردن خفیف ممکن است با پوشیدن یک بریس گردنی به مدت ۶_۸ هفته بهبود یابند اما شکستگی گردن به صورت شدید به طور معمول نیاز به عمل جراحی دارند.

 

پیش گیری از شکستگی گردن :

  • همیشه در اتومبیل از کمربند ایمنی استفاده کنید.
  • هیچ وقت دراستخر های کم عمق شیرجه نزنید.
  • در حین ورزشهای پر تحرک از وسایل و تجهیزات مناسب استفاده کنید.

 

جهت دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل ، توانبخشی در منزل ، کار درمانی در منزل ، ماساژ درمانی در منزل با ما تماس بگیرید.

۰۹۱۲۰۱۷۸۵۶۸ – ۰۲۱۲۸۴۲۲۹۶۹

مرکز توانبخشی ایرانیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *